Úvodní stránka > Jihočeský kraj > Aktualizováno: Chlum u Třeboně, 22. dubna 1945

Aktualizováno: Chlum u Třeboně, 22. dubna 1945

Na trati mezi Třeboní a Chlumem u Třeboně (okr. Jindřichův Hradec) byl ráno 22. dubna 1945 napaden osobní vlak č. 802. Lokomotiva utrpěla vážné škody. V jednom ze zasažených vagonů byl zabit elév Českomoravských drah Jaroslav Kubíček z Třeboně, který jel do služby do železničních dílen v Gmündu.

Čas útoku můžeme odhadnout z jízdního řádu, ovšem s vědomím, že necelé tři týdny před koncem války to nebyl naprosto spolehlivý zdroj. Vlak byl podle něho vypraven v Mezimostí nad Nežárkou v 6.32, v Chlumu měl zastavit v 7.46 a do své cílové stanice v Gmündu měl dorazit v 8.29.

Nikdy se už asi přesně nedozvíme, proč jako jediný J. Kubíček nevystoupil s ostatními cestujícími a vlakovou a strojní četou, jakmile pilot dal obvyklé znamení, že se chystá zaútočit. Údajně spal, schovaný pod kabátem, a nikdo si ho v panice, která vypukla a každy se snažil zachránit život, jednoduše nevšiml, aby ho stačil varoval. Třebonští vypravili 18letému J. Kubíčkovi, členovi místního úspěšného oddílu národní házené, který na jeho počest pořádal do 70. let "Memoriál Jardy Kubíčka", velkolepý pohřeb, na který se dlouho vzpomínalo.

V této souvislosti jsem zaznamenal názor, že útok snad měla na svědomí 339. stíhací skupina z 8. letecké armády (netuším, na základě čeho tento závěr autor učinil – že by snad proto, že pět dní předtím byly v kraji byly sestřeleny dva letouny z téže jednotky?). To musíme rozhodně popřít. Toho dne zůstaly stíhací letouny 8. letecké armády na svých základnách.

Hloubkaři dále měli mezi dnešním parkovištěm U Splavů a Majdalenou zničit šest nebo sedm nákladních aut převážejících pohonné hmoty ze skladiště v lesích v okolí Majdaleny a Cepu. Podle kronikáře obce Majdalena shořelo jedno auto, ostatní byla poškozena. Čtyři vojáci (řidiči – údajně ruští dobrovolníci – nebo němečtí strážní) byli zabiti, nekolik dalších bylo zraněno.

J. Kubicek - hrac narodni hazene
J. Kubíček (stojící druhý zleva) v družstvu národní házené (foto archiv Vladimíra Kose)

Pohreb Jaroslava Kubicka
Pohřeb Jaroslava Kubíčka (foto archiv Vladimíra Kose)

Zdroje:
Národní archiv, fond Sbírka staničních kronik, karton č. 16, Chlum u Třeboně

SOkA Jindřichův Hradec, fond Místní národní výbor Majdalena, (1924) 1945–1990, Pamětní kniha obce Herdy – Majdaleny, s. 151
KOS, Vladimír. Osobní sdělení ze dne 23. března 2007

  1. Vladimír Kos
    21. Březen 2007 v 13:41 | #1

    Kubíček Jaroslav 22.4.1945Posílám vám svůj příspěvek do dubnového ( 2005 ) čísla Třeboňského Světa, který ale nebyl otištěn.V příloze je pár fotek Jardy Kubíčka coby házenkáře a pak fotky z jeho pohřbu.

  2. Jakub Mařík
    10. Duben 2013 v 22:05 | #2

    Dobrý den, jsem žák 9.třídy a mám za úkol vypracovat dějepisný projekt na téma: útoky na vlaky v jihočeském kraji za 2.světové války. Tímto bych Vás chtěl poprosit o jakékoliv informace či fotografie na toto téma. Předem děkuji za odpověď a přeji hezký večer.

  1. No trackbacks yet.

Napsat komentář

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Změnit )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Změnit )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Změnit )

Connecting to %s

Follow

Get every new post delivered to your Inbox.