Úvodní stránka > Středočeský kraj > Záhadný sestřel německého letounu hloubkaři u Poděbrad V

Záhadný sestřel německého letounu hloubkaři u Poděbrad V

Jen drobný doplněk: Podle souhrnné zprávy o operační činnosti 9. USAAF dne 22. dubna 1945 měla inkriminovaná 353. peruť 354. stíhací skupiny za úkol útočit na pozemní cíle mezi Regensburgem a Landshutem (akce trvala od 6.49 do 10.21), přičemž k sestřelu Ju 88 (!) došlo v prostoru označovém U-2755 (tj. asi čtyři kilometry východně od Regensburgu), aniž by byly uvedeny další podrobnosti…

Poznámka k diskusi: Faktem zůstává, že na konci války nebylo možné se spolehnout na to, že kódové označení odkazuje na příslušnost k původní jednotce. Pochopitelně i v luftwaffe se muselo improvizovat – jinými slovy, narychlo vznikaly útvary, které byly vyzbrojeny letouny převzatými od jednotek, které byly rozpuštěny. To byl ostatně případ i Gruppe Herzog, která byla podle A. Jandy a T. Poruby (viz jejich text Messerschmitty Bf 109 z JG 52 v Německém Brodě) složena z částí 14.(Eis)/KG 55, TG 3, Schleppgruppe 1 a Shleppstaffel Fs.AOK.

Zdroj: Air Force Historical Research Agency, roll B 5653, Ninth Air Force Summary of Operations No. 112 – 22 April 1945

  1. Michal Plavec
    23. srpna 2006 (09:57)

    Poruba s Jandou se ve své publikaci mýlí. TG 3 nikdy nebyla součástí Gruppe Herzog. Také složení Gruppe Herzog neodpovídá. Touto skupinou jsem se hlouběji zabýval při přípravě výstavy ve vysokomýtském muzeu o tamějším letišti. Kromě poměrně bohatého archivního materiálu (BA/MA, KTB Luftflotte 6, Transportfliegerführer, sign. RL 7/521-547) doporučuji především vynikající práci Georga Schlauga: Eine Einheit, die kaum jemand kennt, Jet und Prop 2/2000, s. 57-65. Podle dokumentu z 25. dubna 1945 obsaženého ve stejném fondu neměla Gruppe Herzog k tomuto dni ani jeden Ju-88 nebo Ju-188 v žádné ze tří letek. Podle doslovné poznámky poručíka Lütticha v jeho letovém deníku (jehož kopii vlastním), se před 8. dubnem 1945 všechny volací znaky všech letadel Gruppe Herzog přemalovaly na 6Z. To svědčí spíše pro to, že to nebyl letoun Gruppe Herzog, ale jednalo se skutečně o průzkumný letoun Stab/FAGr. 3.S tím americkým Intopsem je to zajímavé. Vnáší to do celé historie ještě více otazníků. Připojuji krátkou vzpomínku dalšího pamětníka, Miroslava Rathouse: „To letadlo sestřelili, směrem na Osek, jak se nyní staví dálniční nadjezd. Zde se rozbilo a až ke dráze byly rozházené jeho zbytky. Samozřejmě my jako kluci jsme tam hned běželi. Zanedlouho přijeli vojáci z Kolína, začali střílet do vzduchu a rozehnali nás. Nikdo z těch letců nepřežil. Jejich pozůstatky dali do bedny a zakopali je na evangelickém hřbitově u zdi.“ Bohužel knihu zemřelých evangelické fary z dotyčné doby se mi nepodařilo zatím dohledat.

  1. No trackbacks yet.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s