Úvodní stránka > Jihočeský kraj > Při náletu težce poškozena výtopna v Táboře

Při náletu težce poškozena výtopna v Táboře

Druhý pumový útok hloubkařů (hlášení německé uniformované policie jejich počet upřesňuje na osm) v pěti dnech postihl Tábor 29. dubna 1945 asi ve 13.25. Ve srovnání s předchozím náletem byly tentokrát silněji zasaženy stanice i městská zástavba. Výtopna byla ze dvou třetin zničena, další škody vznikly v dílně a kotelně, telefonní spojení a vedení vysokého napětí přerušeno. Vozovému parku hloubkaři způsobili následující ztráty: 18 lokomotiv bylo vyřazeno z provozu, dva motorové vozy a 22 vagonů bylo težce poškozeno.

Dva drážní zaměstnanci – průvodčí Limburský a telegrafista Uhlíř – byli zabiti střepinou před nádražím, dalších dvanáct jejich kolegů bylo zraněno. Kronika města zmiňuje ještě jednu oběť: staršího Němce (asi uprchlíka), který byl nalezen na vozovce u Černých mostů (při jižním výjezdu ze stanice, vedou přes ně trati do Českých Budějovic, Jihlavy a Bechyně).

Čtyři domy (podle staniční kroniky dvacet) na Blanickém předměstí (čp. 1042, 1043, 1044 a 1055) byly pobořeny, tlaková vlna rozbila okna a poškodila střechy domů např. v Jeronýmově ulici. Část pum dopadla neškodně do rybníka Jordán. Z celkového počtu dvanácti pum nevybuchly dvě.

Ve stejnou dobu hloubkaři napadli kulomety také vojenskou kolonu na silnici ve směru na Písek, jeden kilometr západně od předměstí Klokoty. Dva muži a deset koní bylo zastřeleno, šest koní bylo zraněno.

Zdroje:
SOkA Tábor, Pamětní kniha města Tábor, s. 377-378.
Národní archiv, fond Zemské četnické velitelství Praha, karton č. 904, inv. č. 7728/1945

  1. takyLetec
    23. srpna 2006 (21:56)

    chudáček výtopna, já jsem jednou traktorem naboural do plotu 😀

  1. No trackbacks yet.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s