Úvodní stránka > Jihomoravský kraj > Mikulčice, 7. dubna 1945

Mikulčice, 7. dubna 1945

Poblíž Mikulčic (okr. Hodonín) na trati Břeclav-Přerov byl hloubkaři 7. dubna 1945 v 9.50 zcela zničen cisternový vlak Lg 10801 tvořený 25 vagony. Lokomotiva (č. 344.136) však jako zázrakem tentokrát vyvázla jen s lehkým poškozením, které neznamenalo okamžité znehybnění, a proto se strojvedoucí Viktor Dufek rozhodl pokračovat v jízdě do Hodonína.

Požár zabránil pochopitelně zjistit aktuální rozsah škod na kolejích a podloží tratě, zato veškeré vedení v úseku Moravská Nová Ves-Lužice bylo přerušeno. Útok hloubkařů na hořící vlak se opakoval v 10.40, o dvacet minut později u kilometrovníku 100.7 také na lokomotivu, která měla ale znovu štěstí a nakonec dorazila do Hodonína.

Zdroj: Národní archiv, fond Ministerstvo železnic, karton č. 4544, inv. č. II-21235-45

  1. Michal Plavec
    8. září 2006 (11:22)

    Útočníky v tomto případě skoro jistě byly Iljušiny Il-2 některého z pluků 4. gardové bitevní divize (90., 91. a 92. gardový bitevní pluk), 5. bitevního sboru, 5. letecké armády. Zajímavé vzpomínky jsou v mikulčické kronice: V sobotu 7. dubna dopoledne začaly první přelety sovětských letadel, na území obce dopadají první střely z palubních zbraní. Kotláři útočí na vlaky, ničí lokomotivy, zasaženy jsou i tři cisterny s naftou, které hoří za novoveským přejezdem dlouho do noci. Provoz na železnice je přerušen. Při útoku na vlak se kluci, kteří si hráli v „Cihelně“ ukrývají před střelami za vzrostlými akáty, když se cestou vedle sklepů domů vrací stařeček Kotásek: Tož chuapci, hrajete sa na válku?A vůbec mu nevadí, že střely mu bzučí kolem hlavy.

  1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s