Úvodní stránka > Praha > Osudná střelba vojáků po hloubkařích

Osudná střelba vojáků po hloubkařích

Útok na osobní vlak č. 2114 na zastávce Praha-Horní Měcholupy 1. dubna 1945, který začal podle podrobného hlášení přesně ve 14.01, probíhal zpočátku podle obvyklého scénaře. U lokomotivy č. 456.007 (výtopna Praha-Vršovice) bylo napočítáno asi 70 průstřelů a byla okamžitě vyřazena z provozu. K žádným obětem při tom nedošlo. V posledním vagonu však jeli tři vojáci, kteří se rozhodli opětovat palbu kulometem. Při dalším průletu byl hloubkaři (celkem se jich mělo této akce zúčastnit šest) proto zasažen jeden vagon, v němž se zřejmě podle pilotů vojáci nacházeli.

Zahynuli dva cestující – Jiří Ráž a Čeněk Šrajbr (oba z Prahy) a čtyři byli těžce zraněni (včetně jednoho příslušníka náhradního a výcvikového praporu SS z Ruzyně – relace se nezmiňuje o tom, zda patřil k "obráncům" napadeného vlaku). Topič Václav Tichý a průvodčí Jan Žádník utrpěli lehké zranění. Kromě Žádníka, který byl ošetřen na místě a pokračoval ve službě, byly zraněné osoby převezeny do vinohradské nemocnice.

Podle očitého svědka Karla Cíglera, který podle svých slov v hloubkařích rozpoznal typ P-51 s červeným krytem motoru a částečně s khaki zbarvením, vyděšení lidé seskakovali z vagonů, které měly rozbitá okna a množství otvorů po kulkách a rychle se snažili dostat do bezpečí. Jeden z projektilů se prý zavrtal do obruče kola lokomotivy. Naštěstí v tuto denní dobu bývaly vlaky směřující ven z města málo obsazeny – pokud by došlo k napadení později odpoledne, zcela jistě by byly oběti větší.

K vlaku byla připojena jako náhradní lokomotiva ta, která dosud táhla vlak č. 2116, jenž mezitím dorazil do stanice Praha-Uhříněves a pro který byla objednána lokomotiva ve vršovické výtopně. Vlak č. 2114 se vydal na další cestu se zpožděním 121 minut.

Zdroje:
Národní archiv, fond Ministerstvo železnic, karton č. 4544, inv. č. II-21176-45
Osobní sdělení Karla Cíglera, 25. června 1993

Rubriky:Praha
  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s