Úvodní stránka > Jihočeský kraj > Byl 2/Lt Turner skutečně zajat?

Byl 2/Lt Turner skutečně zajat?

2/Lt Frederick W. Turner Jr (377. FS, 362. FG, 9. USAAF), který nouzově přistál nedaleko Mirotic (okr. Písek) během útoku na kolonu německých uprchlíků a vojáků 29. dubna 1945, byl údajně zajat, uvádí Karel Donát ve svém článku v časopise Historie a plastikové modelářství s odvoláním na americké archivní dokumenty. Současně zdůrazňuje, že jeho pohyb poté, co se mu dostalo pomoci ze strany místních obyvatel, je obestřen tajemstvím. V oficiální seznamu amerických vojáků zajatých na území tehdejšího Československa (celkem jich bylo 286), který zpřístupňuje na webu americký Národní archiv, ale nemusí být samozřejmě úplný, však nikdo jménem "Turner" nefiguruje…

Zdroj: DONÁT, Karel. Poslední ztráty amerického letectva na našem území. Historie a plastikové modelářství. 1999, roč. 9, č. 8, s. 22-26.

 1. Vladimír Kos
  6. srpna 2008 (21:40)

  Posílám jedno nekvalitní foto ( scen z jakési knihy ) na které je vrak Turnerovi stíhačky se kterou nouzově přistál u Štědronína nedaleko Zvíkovského Podhradí.KV 2.

 2. Jiřič
  12. února 2009 (00:01)

  Tento letoun P- 47D 44-19925 přistál nouzově u Štědronína.Pilot zajat nebyl pomohl mu místní hajný.Kterému v roce 1962 nebo tak nějak přišel dopis od rodičů zminěného pilota ,ktery tragicky zahynul na proudové stihačce .Byl to poslední stracený letoun .To to svědectví mi poskytl místní občan který , byl svědkem nouzového přistaní.Letou byl na místě nouzáku až do roku mám dojem 46 než byl odvezen do šrotu.Místní mají spoustu věcí z letadla jako pámátku.

 1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s