Úvodní stránka > Jihočeský kraj > Čkyně, 2. dubna 1945

Čkyně, 2. dubna 1945

Při útoku na osobní vlak č. 9095 ve stanici Čkyně (okr. Strakonice) na trati Strakonice-Volary byla 2. dubna 1945 ve 14.50 vyřazena z provozu lokomotiva č. 423.014 a zraněni vlakvedoucí, průvodčí a jeden cestující. Střelbou byly poškozeny skladiště, váha, jedna kolej a budova zemědělského družstva.

Zdroj: Národní archiv, fond Ministerstvo železnic, karton č. 4767, inv. č. 1072-45

 1. cenza
  16. července 2007 (23:58)

  ČkyněAno, je to pravda. Vlakvedoucí se jmenoval Dušek.

 2. Doc. Ing. František Bečvář, DrSc.
  23. února 2017 (22:06)

  Bylo mi 8 let a dobře si pamatuji na tento hloubkařský kousek. Bylo velikonoční pondělí 2. dubna 1945. Pěkné počasí, pohoda, po obědě bábovka s protektorátní náhražkou kávy, vysoko na obloze několik stříbrnných teček. Po chvíli strašný řev motorů, ale to byl jen fingovaný nálet, takže pasažéři mohli utéct do bezpečí. Pak znovu řev a do toho kadence palubních kanónů. Stačili jsme se schovat pod hřídel palečného kola (dnes již neexistujícího) Reifovic mlýna, ve kterém jsme bydleli. Tam už byl schoulen zámečnický učeň Honza Škopek, pozdější děkan Strojní fakulty v Plzni. Utekl tam z tátovy dílny, kde si dával do pucu svého Harleye-Davidsona, aby si s ním vyjel, až válka skončí. Pak všechno ustalo, vyšli jsme ven a na dvoře byla spousta ještě horkých půlpalcoulových patronů. Viděli jsme také, jak v dáli ze zasažené lomomotivy uniká pára. Strojvedouci František Dušek stačil utéct, nebyly žádné oběti na životech. Za půl roku potkalo pana Duška další štěstí v neštěstí – jako strojvedoucí šťastně přežil tragickou srážku vlaků 1. ledna 1946 mezi stanicemi Čkyně a Lčovice.

 3. F. Bečvář
  23. února 2017 (22:32)

  V amerických záznamech se uvádí něco, co se patrně vztahuje na hloubkařskou akci dne 2. dubna ve Čkyni:

  The 94th, Hat in the Ring,  to Youks-les-Bains, Pilots of the 94th Squadron, 1st Fighter Group, 15th USAAF, were following a rail line south from Strakonice, Czechoslovakia, to Passau, Austria, when they sighted a freight train approximately one mile north of Vimperk (Winterberg). As this run is not confirmed in local records (as far as I can tell) I have to count on documents available in the AFHRA (thanks for the copy to Mr. Jim Graham, a former member of the 1st FG). Lt Long claimed a locomotive destroyed, Lt Eberhardt and Lt Parker each three cars damaged and two more were hit by Lt Griffith.
  Source: Air Force Historical Research Agency, 94th Fighter Squadron – 1st Fighter Group, Narrative Mission Report No. 1333 – 2 April 1945

 4. Lukáš Racocha
  7. října 2017 (21:54)

  Můj strýc v době náletu na nádraží ve Čkyni právě rouboval třešně v kopcích nad nedalekou osadou Hradčany a dobře si vzpomíná jak nízko nad jeho hlavou točila jedna ze stíhaček a pilot černé barvy pleti mu s úsměvem mával. 🙂

 1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s