Úvodní stránka > Jihočeský kraj > Akce 27. perutě 1. stíhací skupiny 2. dubna 1945

Akce 27. perutě 1. stíhací skupiny 2. dubna 1945

Druhou perutí 1. stíhací skupiny, která 2. dubna 1945 operovala nad českým územím, byla 27. peruť. Jejích čtrnáct strojů P-38 Lightning vzlétlo ze základy v Lesině ve 12.11 (jeden se asi po hodině musel kvůli technické závadě vrátit). Nad Klagenfurtem nabraly ve 14.05 kurz směrem na České Budějovice (ve zprávě o této akci je nesprávně uvedeno, že leží v Rakousku!), výchozí bod svého operačního prostoru pro tento den, kam dorazily ve 14.50.

Odtud mělo šest letounů ze Červené a Bílé letky za úkol napadat železniční dopravu na jednokolejné trati vedoucí do Gmündu a dále do Absdorfu (severozápadně od Vídně), zatímco Zelená a Modrá letka zajišťovaly výškové krytí. Piloti Červené a Bílé letky celkem nárokovali zničení jedenácti lokomotiv (z toho pět Capt. McClement) a sedmi vagonů a poškození jedné lokomotivy a 60 až 70 vagonů. Žádný zdroj, který mám k dispozici, však nepotvrzuje, že by došlo k nějakému útoku na českém území, tj. mezi Českými Budějovice a Českými Velenicemi, které přes hranice sousedí s Gmündem.

Modrá letka poté pokračovala ve stejné činnosti do Krems. Zelená letka, která se k ní měla původně připojit, se střetla se dvěma německými stíhačkami Bf 109, z nichž jeden byl sestřelen 1/Lt Samuelem H. Lyonsem a druhý pravděpodobně sestřelen Lt. Newellem. Od Krems zamířily lightningy z 27. perutě v 15.45 zpět do Lesiny, kde přistály v 17.45 a v 18.10.

xxx

 

Mapový podklad z Google Maps

Zdroj: Air Force Historical Research Agency, 27th Fighter Squadron – 1st Fighter Group, Narrative Mission Report No. 1333 – 2 April 1945 (za kopii děkuji Jimu Grahamovi)

  1. Zdeněk Josefík
    17. února 2007 (09:06)

    flightU amerického letectva je nutno pojem flight překládat jako roj (složený ze čtyř letadel, tj.dvou dvojic), ne jako letku u letectva britského! Zdraví ZJ

  1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s