Úvodní stránka > Nezařazené > Útoky kanadských mosquit na letiště v českých zemích

Útoky kanadských mosquit na letiště v českých zemích

Na základě tipu od kolegů z diskusního fóra 12 O'Clock High jsem si vyhledal v Národní knihovně dva články Jiřího Rajlicha o jedné málo známé kapitole letecké války nad českými zeměmi: překvapivých útocích britských dvoumotorových stíhacích bombardérů De Havilland Mosquito na základny luftwaffe v nočních nebo ranních hodinách. Jejich aktéry u nás byly dvě perutě Royal Canadian Air Force (RCAF): 418. a 406.

Dvojice mosquit z prvně jmenované jednotky (ve složení pilot S/Ldr Ross G. Gray -navigátor F/Lt Noel J. Gibbons a F/O Roy D. ThomasF/Lt Roderic W. MacDonald ) napadla 12. října 1944 letiště v Českých Budějovicích (v 6.40) a Německý (dnes Havlíčkův) Brod (7.15). Dohromady zničili tři cvičné stroje Junkers W 34 a další poškodili (v Českých Budějovicích) a pět střemhlavých bombardérů Junkers Ju 87 a osm poškodili (v Německém Brodě), aniž by se nepřátelská obrana zmohla na jakýkoliv odpor. Tento úspěch všem vynesl udělení Záslužného leteckého kříže (DFC).

V březnu a dubnu 1945 šest podobných akcí podnikla mosquita ze 406. perutě RCAF. Jejich osádky si připsaly na konto tři zničené a 14 poškozených letounů (včetně dvou šestimotorových dopravních messerschmittů Me 323 Gigant v Chrudimi) na zemi. Největší podíl na tomto výsledku měla osádka F/Lt Donald A. MacFadyenF/Lt Vernal G. Shail (skóre 2-7). Mimochodem, D. A. MacFadyen se zařadil mezi letecká esa: sestřelil sedm nepřátelských letadel a pět bezpilotních střel V-1 a pět letadel zničil na zemi.

Pro úplnost dodejme, že 17. října 1944 zaútočila 418. peruť také na letiště v Piešťanech – jedno z mosquit bylo sestřeleno flakem. Pilotovi F/Lt. Stuartu N. Mayovi i navigátorovi F/O Jacku D. Ritchovi se ovšem podařilo vyhnout zajetí. Detaily se dozvíte v knížce Bohuše Feriance "Mosquito nad Pieštanmi".

Zdroje:
RAJLICH, Jiří. Útok kanadských Mosquit na česká letiště 12. října 1944. Historie a plastikové modelářství. 2005, roč. 15, č. 8, s. 18-23.
RAJLICH, Jiří. Kde lovil kanadský rys : Epizoda z historie letecké války nad Československem. Historie a vojenství. 2005, roč. 54, č. 4, s. 66-73.

Rubriky:Nezařazené
  1. Jiří
    21. ledna 2011 (15:13)

    HloubkařiChci se s ostatními čtenáři podělit o svoje zážitky z konce války. Jezdil jsem do práce z Přibyslavi do Německého (Havlíčkova) Brodu. Hloubkaři-zubící se černoši-napřed 2x nalétávali na vlak a pak teprve stříleli. Strojvedoucí stačil zastavit vlak, abychom mohli utéct do polí, takže nebyly ztráty na životech.Před vlakem byly 1-2 vogony písku, protože partyzáni rozšroubovávali nebo vyhazovali do vzduchu koleje.Také mám pár fotek po sovětském bombardování Přibyslavi (kolon Němců).V noci jsem musel hasit hořící sousední dům, protože Sověti nepustili hasiče z domu. Jiří

  1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s