Úvodní stránka > Jihomoravský kraj > Miroslav, 7. května 1945

Miroslav, 7. května 1945

Letecký historik Jan Mahr po 25, resp. 62 letech objasnil záhadu kolem pravděpodobně posledního spojeneckého letounu, který byl ztracen při hloubkovém útoku v českých zemích – konkrétně při jednom z několika útoků na ustupující německé jednotky v Miroslavi (okr. Znojmo) 7. května 1945 kolem 12. hodiny byl sestřelen bitevní Iljušin Il-2. Exploze pum proměnily ve městě v ruiny šestinu budov, mnohé další byly vážně poškozeny. Zahynulo 54 lidí a údajně až 80 vojáků.

V létě jednaosmdesátého roku členové již dříve zmíněné skupiny Z'77 našli ve sklepě domu vedle radnice, až ve čtyřmetrové hloubce, velké trosky (např. pancéřovou desku, řídicí páku, dva kulomety, munici, motor apod.) a také kosterní pozůstatky. Ve své dvoudílné reportáži Jindřich Drebota napsal, že mrtví letci – podporučík Karpitskij a seržant Savčenko – patřili k 92. pluku 4. gardové bitevní divize 5. letecké armádě. Z archivních dokumentů, které získal Jan Mahr, však vyplývá, že šlo o pilota podporučíka P. V. Kravcova (nar. 1924) a střelce vojína N. F. Čertova (1926), kteří byli příslušníky 715. pluku 136. bitevní divize 17. letecké armády (více se dozvíte v článku na webu KVH Litobratřice).

Zdroje:
DREBOTA, Jindřich. Tajemství starého sklepa. Zápisník. 1981, roč. 25, č. 17, s. 24-27; č. 21, s. 24-27.
Osvobození Znojemska Sovětskou armádou. Zprac. Zdeněk Bína. Znojmo : Jihomor. muzeum, 1980, s. 21-22.

  1. jan vacek
    6. května 2020 (10:49)

    přečetl jsem si článek o zřícení letadla v Miroslavi 7.5.1945 v poledních hodinách.je tam uvedeno že po pádu vybuchly bomby a bylo zničeno náměstí kdy zahynulo až 50 lidí atd.Já mám jiné informace o této příhodě.bohužel nikdo z dostupných informátorů a publikantů nezmiňuje důvod této události jak a proč letadlo ztroskotalo a zarylo se do země až do hloubky 4m.moje informace nejsou oviciální ale mají dobrý původ z rodin zůstavších německých vojáků,tedy od jejich dětí,tak jak to slyšely doma.uvedený stroj byl sestřelen z kulometného hnízda na markově kopci místními německými civilisty v té době z opuštěného bunkru,zbraněmi které tam zbyly po nekontrolovaném úprku wermachtu.

  1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s