Úvodní stránka > Ústecký kraj > Chabařovice, 18. dubna 1945

Chabařovice, 18. dubna 1945

Průzkumné letouny 8. USAAF (nebo jejich stíhací doprovod), které měly za úkol zjistit následky náletu na nádraží v Ústí nad Labem předchozího dne, zaútočily asi v 10 hodin 18. dubna 1945 na neobvyklý cíl: lanovku, která sloužila k přepravě uhlí či odpadu na vzdálenost několik kilometrů z dolů u Chabařovic do Chemische Werke Aussig-Falkenau GmbH (dnes Spolchemie) na jihozápadním okraji Ústí (díky za pomoc Martinu Veselému).

Tuto událost zachytil František Toman, očitý svědek, ve svém článku v Ústeckém sborníku historickém v roce 1983. Upozornil mě na to Hartmann (Josef Drobný) v diskusním fóru valka.cz. Podle F. Tomana šlo o dva letouny, kroužíci nad Předlicemi (v té době již součástí města), které se objevily, aniž by byl vyhlášen poplach, protože během zmíněného náletu byla komunikační infrastruktura ochromena. Střelbu zahájily v okamžiku, když se nacházely zhruba nad Střížovickým vrchem. Tažné lano se přitom přetrhlo a na zem se zřítilo několik desítek vozíků.

Dráha, na níž byl následkem útoku dočasně přerušen provoz, se přestala používat na začátku 70. let. Ve stejné době byly v okolí prostříleny tři lokomotivy, lokalita či lokality nejsou známy.

Zdroj: TOMAN, František. Nálety na Ústí nad Labem, Chlumec a Telnici za druhé světové války. In Ústecký sborník historický. Ústí nad Labem : Muzeum města Ústí nad Labem, 1983, s. 399-410.

Rubriky:Ústecký kraj
  1. 31. ledna 2007 (00:56)

    Nálety na Ústí n.L.Zdravím, ta moje práce o Ústeckých náleteck je již vystavena i na internetu:http://www.ceskestredohori.cz/clanky/letecke-nalety-usti.htm

  1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s