Úvodní stránka > Nezařazené > Nálet na Klatovy a útoky hloubkařů ve vyprávění pamětníků

Nálet na Klatovy a útoky hloubkařů ve vyprávění pamětníků

Vybírám ze vzpomínek rodáků z obce Loučim na Domažlicku na nálet na Klatovy 20. dubna 1945 a hloubkaře, které zveřejnil na svém webu Zdeněk Huspek:

"Toho dvacátého to byla moje poslední cesta do práce, za Bezděkovem na nás nalétli hloubkaři, vlak zastavil, všichni jsme běželi dozadu anebo do pole a kulometem mašinu proděravěli. Po náletu jsem šel na nádraží, protože jsem slyšel, že tam je můj bratr Karel, který tehdy bydlel v Lubech. Viděl jsem, jak to vypadalo. Všechno rozbitý na kusy, kolejnice ve vzduchu… Bratrovi se naštěstí nic nestalo. A potom už vlaky nejezdily a tak jsem přestal chodit do práce a hned po válce jsem nastoupil k poště." (Jan Křížek)

"Dvacátého přestaly jezdit vlaky, Klatovy nefungovaly vůbec, Domažlice málo, skoro měsíc jsem nemohla do práce. Pěšky to nešlo, jezdilo plno vojáků a těch lidí, co táhli vozíčky, tlačili kočárky a utíkali na hranice vstříc Američanům. Šéf zavřel krám, všude panoval chaos." (Marie Cvačková)

"To bylo v dubnu, už bylo hezky a sázeli jsme brambory na poli pod tratí. Bylo to v době, kdy letadla, jak se jim říkalo kotláři, odstřelovala lokomotivy. Na vlak, který sem jel od Kdyně, začali střílet… A kdybyste viděl tu paniku té ženy (německé uprchlice – pozn. FV), to bylo hrozný, my se taky báli, ale ona byla úplně přestrašená z toho, co už musela prožít, ona se vrhla pod náš žebřiňák, děti pod sebe a mačkala je do tý rozoraný země… Takovou hrůzu v sobě měla." (Marie Široká)

Rubriky:Nezařazené
  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s