Úvodní stránka > Zajímavosti > Bohuslav Martinů napsal skladbu nazvanou P-47 Thunderbolt

Bohuslav Martinů napsal skladbu nazvanou P-47 Thunderbolt

V seznamu děl Bohuslava Martinů figuruje jedna skladba, která má neobvyklý, ale pro příznivce tohoto blogu nesporně pozoruhodný název: Thunderbolt, P-47, H. 309!

Napsal ji na zakázku Johannese Kindlera, ředitele a dirigenta amerického National Symphony Orchestra, v září 1945 za honorář 200 dolarů. Premiéra se uskutečnila 19. prosince 1945 ve Washingtonu, D.C., s příznivým ohlasem u posluchačů i u kritiků.

Autor původně partituru pojmenoval jednoduše "Scherzo" (tj. krátká skladba rozmarného rázu), ale pak chtěl název změnit tak, aby vyjadřoval něco specificky amerického. Společného přítele Martinů a Kindlera Franka Rybku napadl právě "Thunderbolt". O důvodech, kterého ho k tomu přiměly, lze jen spekulovat. Faktem je, že thunderbolt představoval za války "mediální ikonu" amerických ozbrojených sil a několik měsíců po jejím skončení byl asi stále znám široké veřejnosti…

Zdroj: RYBKA, James F., RYBKA Boris I. Martinů and Hans Kindler. Bohuslav Martinu Newsletter, č. 2, 2005, s. 8-9 (za kopii děkuji Zoje Seyčkové z Institutu Bohuslava Martinů)

Rubriky:Zajímavosti
  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s