Úvodní stránka > Nezařazené > Bitevní B-25 útočily na letiště a lodě v Pacifiku

Bitevní B-25 útočily na letiště a lodě v Pacifiku

Přiznám se, že mě překvapilo, že v diskusi o nejlepším/nejúspěšnějším bitevním letounu druhé světové války byl tak často zmíněn americký střední bombardér B-25 Mitchell.

Kdo má trochu hlubší znalosti v oblasti letecké války nad Pacifikem (já k takovým lidem nepatřím, a proto jsem se rozhlédl na Internetu, abych se dozvěděl více), tolik překvapen nebude – B-25 (přesněji řečeno ve verzi J) při útocích na pozemní cíle odváděl dobré služby. Musel být však trochu upraven. Na podnět majora Paula I. "Pappy" Gunna byla prosklenná příď nahrazena baterií osmi kulometů ráže 12,7 milimetru, které byly v některých případech doplněny ještě o dva páry umístěné na bocích pilotní kabiny. Taková výzbroj měla skutečně devastující účinek na zaparkovaných letounech nebo zásobovacích lodí Japonců. V 5. letecké armádě, která operovala v jižní části pacifického bojiště, "hloubkové" mitchelly sloužily u 38. a 345. bombardovací skupiny. Sbírku fotografií si můžete prohlédnout na http://www.grafixnpix.com/wwii/5thaaf.htm.

Rubriky:Nezařazené
 1. 31. července 2007 (11:21)

  Pacifik……sice není můj šálek čaje (přecijen tam Spitfirů lítalo poměrně málo), ale bitevní B-25 je celkem legendární stroj… Doplnil bych, že existovali i varianty (tuším B-25H) vyzbrojené kromě kulometů také kanónem ráže 75mm. To už nebylo letadlo… to byl létající tank.Za povšimnutí také stojí nose art použitý u těchto letadel…

 2. 31. července 2007 (11:27)

  V té diskusi zaznělo, že v takovém případě už nešlo o hloubkaře, jeden výstřel a pryč…

 3. Petr
  31. července 2007 (23:15)

  Co se týče kanónů ráže 75mm, jednalo se o verze B-25G a B-25H. B-25G byl ve zkrácené přídi vyzbrojen dvěma kulomety 12,7mm, které pomáhaly při zaměřování kanónu. Samotný kanón M4, ráže 75mm vážil více než 400kg, byl nabíjen ručně a na palubě letadla bylo 21ks nábojů. B-25H byl vybaven čtyřmi kulomety v přídi (často doplněnými dalšími čtyřmi na bocích přídě) a lehčím 75mm kanónem M5.

 1. No trackbacks yet.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s