Úvodní stránka > Plzeňský kraj > Sušice, 20. dubna 1945

Sušice, 20. dubna 1945

Nákladní vlak č. 8661, kterým cestovaly děti německých uprchlíků, jež dosud pobývaly v protektorátě a zřejmě měly namířeno do Bavorska, se 20. dubna 1945 kolem 8. hodiny ranní blížil ke stanici Sušice (okr. Klatovy). Nedaleko vjezdového návěštidla se objevila dvojice hloubkařů.

Tuto událost zachytil ve svém příspěvku v brožurce Sušicko za okupace svědek Josef Farták: "'Letci!' vykřikl v tom výpravčí vlaku na nástupišti, uchyluje se co nejrychleji aspoň pod ochrannou střechu peronního krytu. Dva mustangy krouží již nad vlakem, který patrně v zářezu pod Malou Chmelnou (kilometrovník 18.2 až 18.4 – pozn. FV)zastavil. První z nich letí podél trati z levé strany, sklání se na křídlo – oheň, rachot kulometu a řev motoru. Pilot vybírá hloubku, letí na druhou stranu vlaku a druhý mustang útočí. Oheň, kulomet a motor. Oba letci nalétávají třikrát, načez mizí severním směrem. Běžíme k vlaku. Mrtví, ranění? Nic. Jen stroj má šest zásahů, ale ne smrtelných, je schopen dopravit vlak do stanice. Několik střel zasáhlo dva vozy za strojem, ale to nestojí za řeč. Z telegrafních tyčí podél trati visí na několika místech přestřílené dráty a hezký domek za zářezem má pomuchlanou střechu. Jedeme do stanice. Raněný stroj težce zabírá, ale jde to. Dětem se do vlaku již nechce. Jsou zaražené a schlíplé. Vyšly tak lacino jen proto, že vyskákaly ještě za jízdy a celý vlak byl chráněn zářezem trati."

Z hlášení klatovského dopravního úřadu můžeme doplnit, že lokomotiva č. 414.0113 příslušející k výtopně v Plzni byla následně odtažena do Horažďovic-Babína.

FARTÁK, Josef. Hloubkoví letci nad Sušickem. In Sušicko za okupace 1939-1945. [Sušice] : Spořitelna města Sušice, 1947, s. 94-98
SOA Plzeň, fond Archiv Jihozápadní dráhy Plzeň, inv. č. IV-32-BU-1/438-45

Rubriky:Plzeňský kraj
  1. František Slivoně
    4. března 2009 (21:27)

    HloubkařiVážení,nevím jestli v uvedeném útoku hloubkařů dostala lokomotiva 6 zásahů,ale jelikož na uedné lokomotivě a vla-ku byl topičem můj otec tak vím,že ta-šku,kterou nechal otec na lokomotivěbyla po náletu jako cedník.

  1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s