Úvodní stránka > Z jiného soudku > 2/Lt Youngovi na pomníku v Blučině zkomolili příjmení

2/Lt Youngovi na pomníku v Blučině zkomolili příjmení

Na počátku roku 1945 zaznamenalo americké letectvo ztrátu jednoho stíhacího stroje v okolí Brna v souvislosti s bojovými akcemi 15. letecké armády USA nad územím Rakouska.

Dne 21. ledna 1945 provedlo 170 bombardérů B-17 za doprovodu 130 stíhaček nálet na vídeňské rafinerie pohonných hmot. Ještě nad Vídní došlo k blíže neurčenému poškození Mustangu P-51C (výr. číslo 42-103454 s označením "Daisy Mae") od 100. perutě 332. stíhací skupiny.

Pilot 2/Lt Albert J. Young svůj letoun "dotáhl" ještě do prostoru nad obcí Blučina (okr. Brno-venkov), kde se pokusil o seskok padákem, bohužel v příliš malé výšce.

Dobová kronika Blučiny praví: "Kolem poledne bylo pojednou slyšeti, jak hukot jednoho letadla nápadně zesílil a bylo zřejmé, že motor letadla vynechává. Pak bylo slyšeti výbuch a nastalo tichi. Letadlo se zřítilo do polí mezi Blučinou a Opatovicemi. Pilot se zabil. Byl pohřben na blučinském hřbitově za asistence místních Němců. Přesto, že pohřeb byl večer a že byl přísný zákaz občanům pohřbu se zúčastniti, byl hřbitov hodně zaplněn občany, kteří se jednotlivě přece dostavili".

Ostatky 2/Lt Younga zůstaly v Blučině až do podzimu následujícího roku. Dne 17. září 1946 provedla čtyřčlenná skupina amerických vojáků exhumaci padlého pilota (později byl převezen do Spojených států). Při průjezdu vozu s rakví přes Židlochovice, Vojkovice a Rajhrad vzdávalo poctu množství místních obyvatel, kteří jej doprovázeli až na hranice okresu (viz připojené fotografie z publikace V. Žampacha).

Exhumace 2/Lt Younga

Exhumace 2/Lt Younga

V polovině 90. let 20. století byl A. J. Youngovi odhalen malý pomník na návsi v Blučině (bohužel se zkomoleným příjmením "Yong"), zbytky jeho mustangu byly vyzdviženy ze země již dřív v roce 1990 členy klubu letecké historie.

Pomnik 2/Lt Youngovi v Blucine
(foto: Jan Břečka)

Pozn. Filipa: List vrtule z tohoto letounu, která byla vystavena v roce 1991 v Brně a málem skončila ve šrotu, si můžete prohlédnout na fotkách na Detektorwebu.

Jan Břečka

Zdroje:
MIKULKA, Jiří. Německá okupace v letech 1939-1945. In Dějiny Blučiny. Blučina : Obecní úřad v Blučině, 1994, s. 162.
ŽAMPACH, Vojtěch. Památník obětí světových válek a národně osvobozovacích bojů v okrese Brno-venkov. [Brno] : Muzejní a vlastivědná společnost, 2000, s. 96.
RAJLICH, Jiří. Mustangy nad protektorátem. Praha : MBI, 1997, s. 91.

  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s