Úvodní stránka > Jihomoravský kraj > Smrt poručíka Kigginse připomíná ve Slatině deska ve tvaru křídla

Smrt poručíka Kigginse připomíná ve Slatině deska ve tvaru křídla

Žulová deska ve tvaru křídla připomíná od soboty 13. října 2007 u kostela Povýšení sv. Kříže v Brně-Slatině smrt 2/Lt Williama L. Kigginse ze 31. stíhací skupiny 15. letecké armády, jediného amerického vojáka, který padl na území dnešního Brna. Jeho P-51B Mustang se zřítil, zasažen palbou flaku, nedaleko dnešního civilního letiště v Tuřanech.

Kiggins - odhaleni pomniku

Pomník odhalili brněnský primátor Roman Onderka a plukovník ve výslužbě Emil Boček, bývalý příslušník československé 310. stíhací perutě ve Velké Británii, za přítomnosti asi dvou set lidí. Mezi nimi nechyběli členové vojensko-historických klubů s americkými vozidly z druhé světové války, kteří už tradičně doprovázejí podobné akce.

"Němci" s sebou přivezli tak trochu symbolicky protiletadlové dělo ráže 20 milimetrů – dost možná právě zbraň tohoto typu připravila 2/Lt Kigginse o život. Hoši v rakousko-uherských uniformách dokonce na závěr pietního aktu vypálili čestnou salvu z křesadlových předovek.

Co mě překvapilo (a zklamalo), byla neúčast zástupce kanceláře amerického vojenské přidělence…

Od projevů pozvaných hostů při takové příležitosti obvykle zásadní sdělení čekat nemůžeme – krátké slavnostní zdravice, které se neobejdou bez frází. V tomto směru se tentokrát vymykal europoslanec Petr Duchoň. Přednesl zajímavé a vlastně aktuální zamyšlení na téma svoboda a její obrana, za kterou se platí, a také na téma partnerství se Spojenými státy. Nejen já jsem si říkal, že logickou pointou bude z jeho strany podpora výstavby radaru, ale kupodivu se tak nestalo.

Ve Slunečním dvoře byla následně otevřena výstava o historii letectví v regionu. V jejím rámci jsou veřejnosti představeny některé nálezy z letounu 2/Lt Kigginse – včetně reduktoru.

V nákladu 800 výtisků byla rovněž vydána publikace na křídovém papíře, která obsahuje vyčerpávající popis akce hloubkařů na Moravě 11. října 1944 z pera badatele Jana Mahra, mnoho fotografií z terénního průzkumu v březnu a dubnu 2007 a v neposlední řadě i antropologickou analýzu kosterních ostatků – ty zůstavají zatím uloženy ve Správě hřbitovů města Brna, než bude formálně vyřízeno jejich případné předání americkému ministerstvu obrany, resp. rodině 2/Lt Kigginse.

Z ohlasů médií:
* "Jen půl roku stačilo, aby Miss Betty v pořádku přečkala druhou světovou válku. Jedenáctého října 1944 jí však do cesty vlétla zbloudilá kulka německé protiletadlové baterie, která způsobila její konec." [Brněnský deník 13. 10. 2007]
Pozn. autora: Zbloudilá kulka protiletadlové baterie – to je opravdu originální výklad!
* "Mladý Kiggins po úspěšné misi odlétá, Brno se mu ale vzápětí stává osudným. Jeho stroj ničí ostřelovači z nedalekých Tuřan." [iDNES 15. 10. 2007]
Pozn. autora: Pod slovem "ostřelovači" si každý spíše představí pušku s dalekohledem…
* "11. října 1944 odletěl s kolegy z italského San Severa bombardovat německá letadla na letišti v Prostějově." [Český rozhlas 7 13. října 2007]
Pozn. autora: Informace o údajném bombardování se objevila již dříve – ve skutečnosti letouny žádné pumy nenesly, používaly pouze kulomety.
* "Ve Slatině odhalili pomník slavného pilota" [ČT 1 – Jihomoravský večerník 15. října 2007]
Pozn. autora: Trochu bombastický titulek na můj vkus, zřejmě pomník "běžnéh" pilota by tak zajímavý jako téma zprávy nebyl:-)

Kiggins - odhaleni pomniku
Text na pomníku

Kiggins - odhaleni pomniku
Německé protiletadlové dělo ráže 20 milimetrů před Slunečním dvorem

Kiggins - odhaleni pomniku
Slavnostní salva v podání Brněnského městského střeleckého sboru

Kiggins - odhaleni pomniku
Vlastimil Schildberger ml. z Moravského zemského muzea v Brně, jeden z organizátorů této akce, při instalaci výstavy (foto Jan Břečka)

Kiggins - odhaleni pomniku
Vitrína s drobnými částmi letounu nalezenými u Brna-Slatiny (foto Jan Břečka)

Kiggins - odhaleni pomniku
Reduktor

Kiggins - odhaleni pomniku
"Americký letec" na slavnosti

Kiggins - odhaleni pomniku
Letecký badatel Jan Mahr (vlevo) a Jan Břečka z Moravského zemského muzea v Brně – další dva z lidí, kteří se zasloužili o instalaci pomníku.

Kiggins - odhaleni pomniku
Trochu kýče na závěr: meloun s nápisem "Miss Betty" – stejně se jmenoval Kigginsův letoun…

  1. 15. října 2007 (11:44)

    Díky za informaci, hezký web 🙂 P.s. Jsem ráda, že tolik lidí zajímá naše nedávná minulost, a zná tudíž naše opravdové hrdiny 🙂

  2. Filip
    16. října 2007 (11:06)

    Díky za podporu a zájem:-)

  1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s