Úvodní stránka > Karlovarský kraj > Rozstřílený autobus v Karlových Varech

Rozstřílený autobus v Karlových Varech

UK vlajka English version Did strafers destroy also this bus?

Doporučuji snímky následků dvou náletů amerických bombardérů na dolní a horní nádraží v Karlových Varech (17. a 19. dubna 1945) z archivu zdejšího známého fotografa Jaroslava Houfa.

Autobus v Karlovych Varech

Nejvíce mě zaujal popisek "Před Tržnicí (na místě dnešního terminálu MHD – pozn. Filip) po náletu zůstal rozstřílený autobus." Přestože rozlišení obrázku je příliš malé, zdá se, že na karosérii lze najít několik průstřelů – tuto domněnku potvrdil, řekl bych, týž záběr ve větším rozlišení, který mi poslal správce stránek http://www.fofico.com. Že by "úřadovali" i v tomto případě hloubkaři, aniž by to souviselo s uvedenými nálety?

Podle K. Fouda a kol. přinejmenším jeden útok hloubkařů byl v Karlových Varech zaznamenán: na horním nádraží, tedy na dohled od Tržnice na druhém břehu Ohře, měli zničit dvě lokomotivy 4. května 1945.

Zdroj: FOUD, Karel, KRÁTKÝ, Vladislav, VLADAŘ Jan. Poslední akce : Operace amerického a britského letectva nad územím Čech v dubnu a květnu 1945. Plzeň : Nava, 1997, s. 146

 1. Kotrouš Jaroslav
  5. listopadu 2007 (08:45)

  hloubkařiZdravím z vyprávění svého dědy si matně pamatuji o hloubkovém náletu na varské letiště.Prý se jim povedlo zcela zničit hangár a několik letadel.Kdysi jsem měl i foto z místa ale dnes netuším kam se podělo.Nemůžete o tom napsat víc? Dík Jaroslav Kotrouš

 2. Filip
  5. listopadu 2007 (10:27)

  Zdravím, jednotlivé případy zveřejňuji postupně, ten, co zmiňujete, si vybavuji v paměti, ale zatím jsem se k tomu nedostal.

 3. Libor Huml
  31. prosince 2008 (16:53)

  3 nálety na Karlovy Vary1. nálet byl náhodný, neměl Vary vůbec zasáhnout Vary byly jen náhradní cíl, 2. dva nálety měly zničit železniční systém v KV: při prvním se nepodařilo tratě vyřadit z provozu na dlouho, při 2. už ano, proto máme dodnes jen provizorní Horní nádraží. Zahynulo okolo 220 – 250 osob.

 1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s