Úvodní stránka > Středočeský kraj > Pumy zabíjely na Mělnicku ještě po kapitulaci Německa

Pumy zabíjely na Mělnicku ještě po kapitulaci Německa

Ještě devatenáct hodin poté, co vstoupila v platnost bezpodmínečná kapitulace Německa (minutu po půlnoci na 9. května 1945), zaútočily sovětské bitevní (nebo bombardovací?) letouny na Byšice, Dolní Cetno a Krnsko na Mělnicku, aniž by bylo jasné, zda se zde nacházely vůbec nějaké německé jednotky.

Dolní Cetno

V Byšicích zahynulo kolem půl osmé večer 23 lidí (z toho dvanáct zaměstnanců tehdejší firmy Graf – jejich jména jsou uvedena na pomníku v areálu továrny Vitana). Autor kroniky železniční stanice v této souvislosti konstatuje, že se tak stalo spíše kvůli "vlastní neopatrnosti a přílišné zvědavosti".

Deset pum bylo svrženo přesně v 19.40 na Dolní Cetno (místní část obce Niměřice). Sledoval to v bezpečné vzdálenosti tehdy 15letý Jiří Krejčí. Vzpomínku zveřejnil na svém blogu. Pravděpodobně mělo být zasaženo zdejší nádraží na lokální trati Skalsko-Chotětov. Ironií osudu však je, že provoz byl 25. února 1945 zastaven, aby na ní mohly být deponovány vagony s různým nákladem.

Škody (nijak vážné), což můžeme vidět na připojeném snímku, způsobila pouze jedna puma (ostatní dopadly na louku a do lesa) – její exploze přerušila první kolej před nádražní budovou, jak je patrné na druhé fotografii, a střepiny zanechaly stopy na její omítce a rozbily okna a střechu.

Tento nálet si naštěstí nevyžádal žádné zraněné ani mrtvé – v bezprostředním ohrožení se přitom ocitly nejméně tři osoby: matka a sestra pana Krejčího a ještě jedna žena, které se však ukryly za zdí budovy.

Dolní Cetno
(Foto: archiv J. Krejčího)

Zdroje: Národní archiv, fond Sbírka staničních kronik, karton č. 5, Byšice; karton č. 10, Dolní Cetno

 1. 6. listopadu 2007 (11:07)

  To je pravda, taky jsem tu historku na Mělníce několikrát slyšel. Jenom jsem nevěděl, že to byli Sověti. Myslel jsem že Američani.

 2. Filip
  6. listopadu 2007 (18:40)

  Na 95 procent to bylo sovětské letectvo.

 3. Jiří Krejčí
  14. února 2008 (19:03)

  Na Dolní Cetnoneútočily ruská letadla, ale byla to letadla německá, která se vracela z bombardování Mladé Boleslavi. Ta letadla startovala z letiště později známé jako Hradčany. Letadla měla zamalované státní znaky. Nevím proč by to sověti dělali. I když je nemám v lásce, nepřipisujme jim to co není pravda. Já jsem ten nálet osobně viděl a zažil.

 4. Michal Plavec
  28. února 2008 (21:41)

  Vážený pane Krejčí, Mladou Boleslav i ostatní lokality bombardovala sovětská letadla. Je o tom zápis ve válečném deníku 2. letecké armády 1. ukrajinského frontu, která je uložená v Ústředním archívu Ministerstva obrany Ruské federace. Rozkaz k útoku dal přímo maršál Koněv v ranních hodinách 9. května 1945. Důvodem bylo, že se německé jednotky nechtěly vzdát a Koněv jim chtěl zamezit ústup k Američanům. Podle zmiňovaného válečného deníku byly cílem útoků prostory Litoměřice, Roudnice nad Labem, Liběchov, Mělník, Mladá Boleslav, Poděbrady, Jičín, Liberec, Mnichovo Hradiště. Za den celkem 1320 vzletů letadel, z toho 391 bitevních, 326 bombardovacích a 603 stíhacích, průzkumných a dalších. Na letišti Hodkovice nad Mohelkou měli Sověti zničit pět letadel, na různých místech jeden tank, jednu lokomotivu a 224 vozidel. Zmínky o náletech 9. května 1945 jsou v mnohých vzpomínkách sovětských letců včetně generálplukovníka Stěpana Akimoviče Krasovského, velitele 2. letecké armády. Poslední německá letadla opustila hradčanské letiště ve večerních hodinách 8. května 1945 (Rudel a spol. – viz např. http://fw190.hobbyvista.com…n.htmSkoro všechna německá letadla uletěla již 8. května, zatímco zbytek byl zničený na zemi. Jedinou zmínku k 9. května 1945, na níž jsem narazil, je vzlet tří Dornierů Do 217 v časných ranních hodinách 9. května 1945 z hradeckého letiště (pravděpodbně 4./(F) Nacht). Jeden z nich byl patrně sestřelený u Velkých Popovic. Mladou Boleslav bombardovaly s vysokou pravděpodobností Petljakovy Pe-2 z 1. gardové bombardovací letecké divize. Viz vzpomínky hrdiny SSSR Nikolaje Ivanoviče Gapejonoka.

 5. Svesta
  11. března 2008 (14:27)

  Také se mi to nezdá jako panu Krejčímu. Večerní kulometný souboj (alespo nad Mělníkem) byl leteckým soubojem a přece by se sověti nestříleli mezi sebou.

 6. Jiří Krejčí
  24. srpna 2008 (18:27)

  Nechápu proč měla sovětská letadlazamalovány znaky a proč je stíhala sovětská letadla s odkrytými znaky. Sám jsem pronásledování 9. května 1945 viděl a střelbu slyšel. Takže prosím nelžeme si.

 7. Zdenek Novotny
  7. května 2009 (15:48)

  Bombardovani BysicBombardovani Bysic krizovatka Melnik-Boleslav pred tehdejsim vjezdem do GRAF (dnes Vitana) bylo 9.5.45 ve 20:55. V te dobe jeste projizdeli kolony prchajici nemecke armady.Rusti voj. doktori pomahajici v melnicke nemocnici vyjadrili sve politovani z utoku ruskych letadel. Ovsem v dokumentech o zadosti na uhradu nemocnicnich vyloh u ranenych ces. obcanu bylo zakazano uvadet ucast rus. letectva a muselo se psat: utok nepratelskych letadel.Byl jsem svedkem a moje matka byla tezce ranena,vsechny obeti, nekteri byly primymi sousedy (rodina p. Svejka)

 8. Jan Sedlák
  1. června 2009 (12:53)

  Bombardování ByšicDobrý den,jsem byšický rodák a současně máme občanské sdružení zabývající se historií, zejména obce Byšice a okolí.Sám jsem již po bombardování Byšic ze dne 9.5.1945 pátral, mimo jiné i v archivu.Dal jsem postupně dohromady jména obětí náletu, směr náletu i přesný popis budov, které a v jakém rozsahu byly poškozeny (včetně kopií zápisů). Celková škoda poškozených domů byla 400.00,- korun!! Mimochodem ještě dnes jsou na jedněch vratech zřetelné zásahy po střepinách z bomb!V archivu je v dokumentech jednotně uvedeno, že nálet uskutečnilo německé letectvo. Ovšem vzhledem k poválečném politickém uspořádáním se mi to nezdá jako 100% informace.Navíc nebyly poškozeny pouze domy v Byšicích, ale je zaznamenáno poškození domů i z okraje vedlejší obce – Liblice!Neměl by někdo zájem o výměnu informací či spolupráci, které by byly jako podklad k publikování seriózního článku?

 9. Jan Tůma
  19. srpna 2009 (11:07)

  Bomby MělníkPotvrzuji bombardování Mělníka 9.5.mám několik fotek které pořídil otec a někde mám i mapku se zásahy města.Bomby minuly most a dopadly do vody a na vilovou část Polabí a nemocnici.Pokud je o fotky zájem pošlu.

 10. Václav Vokoun
  28. října 2011 (09:38)

  DokumentaceInformace pana M.Plavce je velice přesvědčivá, ale ocenil bych, kdyby publikoval fotokopie příslušných dokumentů. To historické bádání vyžaduje Jestliže je už pubikoval, tak kde lze tyto dokumenty nalézt. V.Vokoun

 1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s