Úvodní stránka > Z jiného soudku > Třetí letec z bombardéru byl pravděpodobně zavražděn

Třetí letec z bombardéru byl pravděpodobně zavražděn

V letecké bitvě nad Jindřichohradeckem dne 24. srpna 1944 sestřelili němečtí stíhači nad Číměří americký bombardovací letoun typu B-24G Liberator (sériové číslo 42-78376, přezdívka Little Gismo II) od 776. perutě 464. bombardovací skupiny 15. letecké armády. Dosud se soudilo, že zahynuli dva američtí letci – ostatně to oficiálně oznámily i německé úřady (Číměř tehdy ležela na území, které bylo po mnichovské dohodě připojeno k Německu). Zbylých osm členů osádky přežilo.

Po studii dostupných materiálů je dnes zřejmé, že si sestřel vyžádal dokonce tři mrtvé americké letce, z nichž jeden padl za oběť místním civilistům. Mimochodem, podobné informace se dozvěděl v 70. letech také Zdeněk Bičík – ve svém článku Letecký boj u Kunžaku 24. srpna 1944 však napsal, že nejsou potvrzeny z důvěryhodných zdrojů.

Spodní střelec S/Sgt Raymond A. Bloxsom zůstal uvězněn ve své střelecké věži a po explozi bombardéru neměl žádnou šanci na záchranu. Pravý boční střelec S/Sgt Peter Suchar byl při útoku zasažen 20mm střelou. Těsně před výbuchem ještě stačil letoun opustit, ale padák už otevřít nedokázal a rovněž zahynul. Oba mrtví byli následující den pochováni na místním hřbitově spolu s 92letou Sophií Böhmovou z Číměře čp. 46, která zemřela pod troskami bombardéru. V samotné Číměři vypukl rozsáhlý požár.

Pomník v Číměři - S. Böhmová

Ostatky letců byly v Číměři americkou vojenskou komisí exhumovány 21. srpna 1946.

Třetí letec, radiooperátor T/Sgt Richard C. Hinkley, bez problémů vyskočil na padáku, ale od té doby ho už nikdo živého nespatřil. Je tak více než pravděpodobné, že ho místní obyvatelé, rozhořčení nad požárem Číměře a smrtí Sophie Böhmové, zavraždili. O tom je přesvědčen např. druhý pilot tohoto liberatoru 1/Lt Clifton W. Selby a celkem souhlasně o tom vypovídají i mnozí pamětníci, podle nichž byl jeden člen osádky ubit občany z Číměře, snad i cestářem. O značné agresivitě místních Němců hovoří i navigátor 1/Lt Robert L. Weinberg, který naštěstí přežil: „Kolem se seběhli civilisté a já byl hodně vyděšený. Postavili mě ke zdi. Civilisté po mě plivali, kamenovali mě a šíleně mi nadávali. Byl jsem si jistý, že mě zabijí. Modlil jsem se. Nakonec mě naložili zpět do náklaďáku."

Na závěr uveďme výňatek z výpovědi Miroslava Pánka: „Jako pomstu za brutální střelbu na bezbranné letce na lanech padáků u Číměře jsme mezi místní Němce pustili fámu, že za to bude Číměř v příštím náletu srovnána se zemí. Lidé (Němci) takřka ani nespali a při přeletu i jednotlivého letadla opouštěli své příbytky a utíkali do polí."

Jiří Šašek, spolupracovník Klubu historie letectví v Jindřichově Hradci

Zdroje:
BIČÍK, Zdeněk. Letecký boj u Kunžaku 24. srpna 1944. In Jihočeský sborník historický, 1975, s. 47-57.
Missing Air Crew Report No. 11967 [online]. 464th Bombardment Group(H), cop. 2005 [cit. 2007-11-13]. Dostupný z WWW: <http://www.zplace2b.com/464th/flakmacr.htm>.

 1. Jirka
  15. listopadu 2007 (15:55)

  Podle Rajlichovy knihy „Jindřichův Hradec 24.8.1944“ těmi mrtvými letci byli Hinkley a Suchar.

 2. Jiří Šašek
  15. listopadu 2007 (18:13)

  To nás také dlouho mátlo. V každém případě byli na hřbitově v Číměři pochováni Bloxsom a Suchar.

 3. HesKarel
  14. července 2009 (11:19)

  Není pravda že letce neviděl nikdo živého, viděla ho tehdy 15-ti leta p.Marková těžce potlučeného od zuřivých německých žen ,které ho inzultovaly vidlemi, hráběmi ,plankami z plotu, byl ještě živý kolhoty na nohách měl opálené a hrozně trpěl, potom přijela z N. Bystřice moje matka s dr. Pichlorovou, matka vyprávěla že jí umřel v náručí, byl hodně potlučený. Z místa je potom němci vyhnali, tehdy 15-ti leta svědkyně vzpomíná ,byl to strašný pohled, nikdo mu nepomohl, dodnes mě mrzí ,že jsem to vyděla, toto se vědělo dávno, ale nikdo na to nechtěl slyšet, nebo se neptal správných lidí Hes Karel

 1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s