Úvodní stránka > Liberecký kraj > Záhadný nálet na Českou Lípu

Záhadný nálet na Českou Lípu

Otazníky se vznášejí nad útokem na nádraží v České Lípě 29. dubna 1945. Je celkem přirozené, že je často připisován americkým hloubkařům, ale zdá se mi to málo pravděpodobné.Američané sice byli ten den nad Čechami mimořádně aktivní, ale jejich pozornost se soustředila na silnice a železniční tratě jihozápadně od Prahy. Spíše se přikláním k názoru, že tuto v tomto prostoru ojedinělou akci provedly sovětské bitevní letouny, které patřily k 2. letecké armádě podporující pozemní jednotky 1. ukrajinského frontu severně od českých hranic.

Ladislav Křivánek pracoval v rámci svého totálního nasazení jako skladištní dělník ve velkoobchodě Gedeka ve dvoře domu čp. 2 na náměstí. "Zásobovali jsme potravinami většinu obchodů na okrese Česká Lípa. Tady jsem také zažil nálet amerických hloubkařů na cisternový vlak. Vyběhli jsme na půdu domu paní Wagnerové, která měla v přízemí koloniál, a sledovali jsme kruhový nálet stíhaček na cisterny naplněné pohonnými hmotami pro letiště v Hradčanech. Najednalo se o bombardování, byly to střely s mimořádnou průrazností, jak jsme si mohli další dny ověřit. I semafor byl rozstřílený. Pro zajímavost bych ještě uvedl, že všechny vagony hořely až na poslední, který byl skryt hustým tmavým kouřem a tím se zachránil. Celý prostor dnešní zahrádkářské kolonie byl zamořen pohonnými hmotami a obyvatelé z okolí si je nabírali do nádob a odváželi na vozíkách."

Historik Ladislav Smejkal z Vlastivědného muzea v České Lípě dodává: "Železničáři snažili vyvést po děčínské trati do lesa u Dolní Libchavy. V oblouku za nádražím je letouny dostihly a zapálily několik vagónů pohonných hmot v cisternách. Velká clona dýmu úplně zakryla podle jednoho pamětníka výhled na horu Kozel. Po požáru nebo i během něj byly svaleny asi tři vagóny pod násep. Doprava byla brzy obnovena."

Zdroje:
SMEJKAL, Ladislav. Svědectví staré šedesát let. Českolipský deník. 16. 5. 2005, roč. 8, č. 114, s. 21
SMEJKAL, Ladislav. Osobní sdělení, 9. 11. 2007

Rubriky:Liberecký kraj
 1. Josef Kapoun
  1. dubna 2008 (11:17)

  Ceska Lipa duben 1945V unoru 1945 mi byly 4 roky, takze si napr. pamatuji bombardovai Drazdan z Doks u Machova jezera: zeme dunela a na obloze byla ruda zare. Starsi setrenice mi rekla, ze sjiz dva dny bombarduji Drazdany, asi 200 km daleko.Bylo to pekelne. Inferno i na tuto dalku.Kdyz jsem v roce 1955 se zacal ucit v Ceske Lipe, zajimal me ohromny velky cerveny kriz na strese skoly nedaleko nadrazi. Pry v nem byla za valky nemocnice. Kriz pak casem vyblednul. Dum s krizem na strese zrejme nebyl zasazen naletem na nadrazi. Stal tam jeste 1955 neporusen, byla v nem skola.

 2. Josef Kapoun
  1. dubna 2008 (11:30)

  Kotlar u DoksPo valce jsem se dozvedel, ze v polich mezi Doksy a malou obci Obora na jare, asi v dubnu 1945,americky kotlar rozstrilel osobni vlak, plny nemeckych zen s detmi, ktere se vracely z Prahy do Nemecka, na trati Ml. Boleslav, Bakov, Ceska Lipa a dale.Parni vlak pry zastihnul kotlar kdyz vyjel z lesu pod Bezdezem. Preletl asi dvakrate vlak, ktery se zastavil.Kotlar pry odletel asi na 10 km vzdaleny Kumr-Hradcany kde bylo nemecke letiste. Strojvudce v domneni, ze jej stihac zapomel se opet rozjel na rovinu v polich pred Doksy. Tu se ale kotlar vratil a cely vlak nemilosrdne rozstrilel. Lide v Doksech pak s hruzou videli jak zelene vagony plne mrtvych lidi, potrisnene krvi atp. byly tazeny do Ceske Lipy. Tam staly na vlakovem srotovisti ZOSky jeste dalsich 10 let.

 3. jiří strnad
  9. května 2008 (15:22)

  nikdy jsem o takovém vlaku neslyšela že jako pamětník, který zde v Doksech žije jsem toho slyšel a viděl hodně včetně nehod z válečných let, navíc, pokud by Němky jely z Prahy do Německa, zcela určitě by nejely přes Doksy

 1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s