Úvodní stránka > Vysočina > Kostelec u Jihlavy, 28. prosince 1944

Kostelec u Jihlavy, 28. prosince 1944

Tři hloubkoví letci podnikli 28. prosince 1944 ve 12.50 útok na nádraží v Cejli-Kostelci (dnes Kostelec u Jihlavy, okr. Jihlava), aniž by se zde nebo v bezprostředním okolí nacházel nějaký vlak či lokomotiva.

Když na místo dorazilo asi ve 14 hodin pět četníků ze stanice v Dolní Cerekvi, napočítali více než čtyřicet otvorů na střeše a v dřevěných stěnách skladiště, ale zboži zde uložené nebylo znehodnoceno. Hned vedle stojící nákladní vagon Říšských drah č. 05309 byl pouze lehce poškozen. Zato prostřelené části kolejí č. 3, 5 a 7 musely být vyměněny. Opravu si vyžádala také nádrž na vodu o objemu 50 krychlových metrů.

Nic z toho ovšem nezpůsobilo žádné omezení dopravy na trati Tábor-Jihlava.

Ve služebním bytě Antonína Skřivánka v přízemí staniční vodárny několik střel roztříštilo sklo ve čtyřech oknech a poničilo nábytek ve dvou pokojích. Celková škoda byla vyčíslena na 3660 korun. Naštěstí nebyl nikdo zraněn.

Četníci ohlásili nález dvou přídavných nádrží dlouhých 270 centimetrů na katastru obce Rohozná, není ale jisté, zda to souvisí s tímto útokem, protože nad tímto prostorem ve stejnou dobu přeletěla skupina stíhaček doprovázejících americké bombardéry.

Zdroje:
Národní archiv, Zemské četnické velitelství Praha, karton. č. 902, inv. č. 2-Ia/45
CILA, Richard. Historie tratě Znojmo-Jihlava-Havlíčkův Brod, IV. díl (rok 1939-1955), verze 2006; Historie výtopny-depa Jihlava-Havlíčkův Brod, V. díl (rok 1939-1945), verze 2006 (soukromá badatelská práce)

Rubriky:Vysočina
  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s