Úvodní stránka > Z jiného soudku > Zbytky Fw 190 sestřeleného v letecké bitvě nad Jidřichohradeckem

Zbytky Fw 190 sestřeleného v letecké bitvě nad Jidřichohradeckem

V sobotu 8. března 2008 se v lese jižně od Kunžaku (okr. Jindřichův Hradec) sešlo asi 25 nadšenců z jindřichohradeckého Klubu historie letectví s cílem vykopat dopadový kráter německého stíhacího letounu Fw 190, který byl sestřelen v letecké bitvě nad Jindřichohradeckem dne 24. srpna 1944.

! Fotografie nálezu trosek letounu Fw. Huberta Engsta !

<!–

Pilot, Fw. Hubert Engst od 6. Staffel II.(Sturm)/JG 300, během ní nejprve dorazil jeden poškozený B-24, ale při útoku sám inkasoval vážné zásahy od amerických palubních střelců a s lehkým zraněním vyskočil na padáku. Opuštěný Fw 190A-8/R2 (W. Nr. 681361, „žlutá 7″) pak dopadl do lesa zvaného Pervencl u Kunžaku.

–>

Dopadový kráter po letounu byl částečně vykopán již v roce 1998, ale nedávný průzkum místa hloubkovým detektorem potvrdil, že motor by měl být až v hloubce 4,5 metru. Zhruba do 1,5 metru se nacházely menší trosky letadla, pak již skoro nic a ve 2,5 metrech se objevil rostlý terén. Bohužel se tedy ukázalo, že motor byl již za války Němci odvezen a měření hloubkovým detektorem bylo chybné.

Nalezene fragmenty Fw 190
(Foto: autor)

Přesto se na místě havárie tohoto Fw 190 podařilo během výkopu a především v předchozích deseti letech najít mnoho zajímavých fragmentů, které obohatí trvalou expozici věnovanou této bitvě, jež má vzniknout do roku 2010 v Okresním muzeu v Jindřichově Hradci.

Nalezene fragmenty Fw 190
(Očištěné nálezy: vlevo zámku krytu motoru se zbytky žlutého nátěru, uprostřed páka k odhození přídavné nádrže, vpravo dole část pneumatiky. Foto: autor)

Jiří Šašek

  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s