Úvodní stránka > Jihočeský kraj > Aktualizováno: Flak útoku na vlak u Vimperka nezabránil

Aktualizováno: Flak útoku na vlak u Vimperka nezabránil

Ojedinělý případ souboje protiletadlového dělostřelectva a hloubkařů byl zaznamenán 11. dubna 1945 na trati Strakonice-Vimperk, v úseku mezi Nišovicemi a Malenicemi nad Volyňkou (kilometrovník 15.4; okr. Strakonice).

Přesně v 9.58 napadly čtyři stíhačky osobní vlak č. 4806, k němuž byly připojeny dva plošinové vagony s rychlopalnými kanony nebo kulomety. Skutečnost, že šlo osobní vlak, je sama o sobě pozoruhodná, protože takto byly obvykle chráněny transporty vezoucí vojsko nebo z vojenského hlediska důležitý náklad.

Vlak z neznámého důvodu nabral velké zpoždění – v Malenicích nad Volyňkou měl zastavit podle jízdního řádu již v 8.19.

Přítomnost obávaného flaku však hloubkaře od útoku neodradila. Naopak, nejprve zničili obě palebná postavení, přičemž byli zabiti dva členové obsluhy (Obergefreiter August Hoffmann a Gefreiter Fritz Schröder) a jeden – Obergefreiter Johann Kirchfieber – byl težce zraněn. Ve třech střelbou poškozených vozech zemřel další jejich kolega – Obergefreiter Emil Dolge. Čtyři cestující a vlakvedoucí Antonín Kotrč utrpěli zranění.

Lokomotiva č. 423.091 byla vyřazena z provozu. Poškozeny byly oba plošinové vagony s flakem DR Berlin 959503 a DR Ulm 11355 a dále služební vůz D 6-0085 a dva osobní vagony Ci 4-1446 a Ci 4-2690.

Zdroj: Národní archiv, fond Ministerstvo železnic, karton. č. 4767, inv. č. 1194-45 a 1169-45

  1. Josef Pihera
    20. září 2008 (16:32)

    opravaten vlak nebyl osobní,ale smíšený, byly na něm i obrněné transportéry, dokonce rozebrané malé letadlo. Osobně jsem to viděl, pásl jsem husy u tratě asi 1 km od místa náletu.

  1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s