Úvodní stránka > Liberecký kraj > Krvavý účet útoku na jedoucí osobní vlak u Doks

Krvavý účet útoku na jedoucí osobní vlak u Doks

Josef Kapoun, který pochází z Doks, mi napsal o útoku s tragickými následky, o kterém slyšel od své sestřenice, tehdy osmnáctileté.

V polích mezi Doksy (okr. Česká Lípa) a malou obcí Obora jeden hloubkař doslova zmasakroval na jaře 1945, snad v dubnu, osobní vlak plný německých žen a dětí, které údajně jely z Prahy do Německa.

Vlak poprvé zahlédl v okamžiku, když opustil les pod Bezdězem. Přeletěl ho, aniž by zahájil palbu, a zamířil k nedalekému letišti u Hradčan. Strojvedoucí v domnění, že nebezpečí pominulo, se rozhodl pokračovat v jízdě. Hloubkař se však znenadání objevil znovu a tentokrát nemilosrdně začal střílet nejen na lokomotivu, ale i na vagony. Uvnitř zůstalo ležet mnoho mrtvých.

Vlak byl odtažen do České Lípy – v areálu tehdejší ŽOS zůstaly zničené vagony podle J. Kapouna ještě asi deset let, než byly sešrotovány.

Bohužel, dosud se mi nepodařilo tento případ ověřit z jiného zdroje.

Zdroj: KAPOUN, Josef. Osobní sdělení, 1. dubna 2008

Rubriky:Liberecký kraj
 1. Jiří Strnad
  9. května 2008 (15:09)

  až na to, že se to nezakládá na pravdějako pamětník musím říci, že toto tvrzení se nezakládá na pravdě, o žádném takov ém vlaku jsem nikdy neslyšel a navíc z Prahy do Německa se nejezdí přes Doksy

 2. Josef Kapoun
  12. června 2008 (14:32)

  Pan Strnad se stylizuje do jedineho pametnika. Tvrdi, ze co nevi on se nemohlo stat. Z Prahy jezdi vlaky pres Mladou Boleslav, Doksy, Ceskou Lipu a Rumburk (a Decin) do Nemecka. 15. brezna 1939 jel Hitler vlakem z Berlina do Ceske Lipy (Boehmisch Leipa), kde pro zkraceni a urychleni dalsi cesty do Prahy presedl do auta a pres Jestrebi a Dubou jel dale na Prazsky hrad. Josef Kapoun

 3. Josef Kapoun
  19. června 2008 (13:05)

  Utok u JestrebiPan Strnad neuvadi zadny argumet proti. Domniva se, ze co on nevi se nemohlo stat. Vlaky jezdi z Prahy pres Mladou Boleslav, Doksy, Ceskou Lipu do Rumburka nebo Decina a dale do Nemecka. Hitler 15.3.1939 jel z Berlina vlakem do CeskĂŠ LĂ­py, pak autem pres Jestrebi na prazsky hrad.

 4. jiří strnad
  21. června 2008 (20:45)

  Vážený pane Kapoun, ani vy neuvádíte žádný argument pro, vaše historka je smyšlená, a z Prahy do Německa by zcela určitě Němci nejeli s přestupem přes Doksy, ale jeli by přímo bez přestupování, ono s přestupem se dá jet z Prahy do Německa i přes Slovensko s odpuštěním. Navíc Žoska vznikla až v mnohem pozdější době.

 5. 12. října 2013 (19:42)

  Muj argument je pametnice z Doks, dnes 82, V r. 1945 ji bylo19 let, tak ze vi co se stalo. Ty vagony jem vidal v České Lipe, když jsem tam zacal v roce l955 jezdit do uceni vagonky Tatra. ZOSka samozerjeme vznikla nekdy svým nazvem na zacatkou 50.let ale jako opravna osobních vagonu tam stala z doby Rakouska-Uherska, nekdy od r. 1880. Doksy nejsou zadna zeleznicni prestupni stanice. Trat vede Praha-Ml.Boleslav-Ceska Lipa -Decin-Drazdany. Pan historik Strnd v Ceske Lipe nezna ani tuto skutečnost.

  O historii konce války v Doksech se pisi naopak nesmysly v tom, ze v kvetnu 1945 Doksy
  – „nekde u nadrazi“ – byly bombardovany Nemci.. Ti by museli byt padli na hlavu. V tech dnech evakuovali lazaret v dokskem klastere vorsilek, který lazaretní vlak u Jestrebi bombardovali Rusove. Opet to rekla pametnice v Doksech. Jenze pan Strnad to nevi, takze se to podle nej nemohlo stat. Josef Kapoun

 6. Josef Kapoun
  12. srpna 2015 (12:08)

  Pane Strnad jak můžete delat po leta historika na Ceskolipsku vcetne Doksku? Vy ani neznate zelenicni trasu Praha-Ml- Boleslav-Bakov-Ceska Lipa-Decin-Drazdany. Doksy nejsou zadna prestupni stanice
  Ceskolipska vagonka – pozdejsi ZOSKA byly postavena za Rakousko-Uherska nekdy 1880. Az Klausova privatizase, neschopne vedeni a mistni zlodeji ji zničila.

 1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s