Úvodní stránka > Z jiného soudku > Depozitář muzea zasypaný po náletu vydal své poklady

Depozitář muzea zasypaný po náletu vydal své poklady

Ten nález vyvolal skoro senzaci: Při průzkumu na místě budoucího obchodního centra v Chomutově archeologové narazili pod sutí na exponáty z někdejšího depozitáře zdejšího muzea!

"Budovu zasáhlo při náletu v roce 1945 několik leteckých bomb. Staticky narušený dům byl hned po válce zbourán," citoval iDNES historika chomutovského muzea Jiřího Šlajsnu. Ve výkopu byla mimo jiné objevena nábojnice z granátu do německého protileteckého kanonu.

Podíval jsem se znovu do přehledu útoků britského a amerického letectva na cíle v okrese Chomutov, který vyšel v chomutovském muzejním věstníku před více než čtvrtstoletím. V úvahu přicházejí tři: 16. prosince 1944, 16. ledna a 19. dubna 1945.

Možná ale všechno bylo ve skutečnosti jinak – Jiří Šlajsna totiž předchozí informace doplňuje: "Z dokumentů o stavu budov města Chomutova z léta 1945 vím, že část budov v centru Chomutova (jednalo se hlavně o starý pivovar a přilehlé domy) měly být "poničeny několika dopady lehkých pum" (toto je doslovný přepis charakteristiky poškození). Protože jsou následky náletů na Manesmanovy závody i seřaďovací nádraží v celku známy, je zde možnost, že nálet provedla bitevních letadla nebo lehké taktické bombardéry na některou z ustupujících kolon wehrmachtu. Starý pivovar ležel při hlavní cestě z Chomutova na Prahu a Plzeň. Podle fotografií z roku 1947 není skoro žádné poškození patrno, což by ukazovalo, že se nemohlo jednat o některý z anglo-amerických náletů."

Zdroje:
VALIŠ, Zdeněk. Letecké útoky a nálety anglo-amerického letectva na území okresu Chomutov za 2. světové války. Památky – příroda – život : vlastivědný čtvrtletník Chomutovska. 1981, roč. 13, č. 3, s. 91-96.
ŠLAJSNA, Jiří. Osobní sdělení, 17. dubna 2008

  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s