Úvodní stránka > Nezařazené > Brooks J. Liles, účastník hloubkového útoku na Klecany, zemřel

Brooks J. Liles, účastník hloubkového útoku na Klecany, zemřel

Brooks J. Liles, americké stíhací eso, zemřel 28. května 2008 v Lexongtonu, stát Severní Karolína, ve věku 85 let, informoval o tom lokální internetový deník Goldsboro News-Argus.

Liles dosáhl pěti vzdušných vítězství (z toho jednoho jakožto příslušník 55. stíhací skupiny za druhé světové války – 14. ledna 1945, ostatní pak během korejské války). Na svém kontě měl rovněž dvě nepřátelská letadla zničená a čtyři poškozená na zemi.

Dopoledne 3. března 1945 se podílel se svými šesti kolegy na útoku na letiště v Klecanech (okr. Praha-východ). Společně se jim podařilo zničit 10 (podle jiných zdrojů 8) a poškodit 23 (resp. 18) letadel. Jeho P-51 Mustang (imatrikulace: CY-Q, sériové číslo: 44-14175, přezdívka: ‚Sweet Marie II‘) byl však zasažen lehkým flakem a musel nouzově přistát u obce Zdiby. 1/Lt Howes se rozhodl dosednout vedle něho, aby se ho pokusil zachránit. Vtěsnali se do kabiny Howesova mustangu (CY-C, 44-63745, ‚My Li’l Honey‘), ale jejich snaha odstartovat s přetíženým letounem z nerovného terénu (navíc byli ostřelováni posádkou letiště) nakonec nebyla korunována úspěchem. Oba piloti, kteří se při nárazu letounu na zem se zranili, před příchodem německých vojáků na místo havárie uprchli, ale byli po pár hodinách zajati.

Zdroj: RAJLICH, Jiří. Klecanská epizoda z konce války. Historie a vojenství, roč. 54, č. 2, 2005, s. 89-96

Rubriky:Nezařazené
  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s