Úvodní stránka > Středočeský kraj > Hýskov, 19. dubna 1945

Hýskov, 19. dubna 1945

Na jeden z mnoha vojenských transportů (v tomto případě měl číslo 470172) zaútočili čtyři hloubkaři ve stanici Hýskov (okr. Beroun) na trati Beroun-Rakovník 19. dubna 1945 mezi 8.30 až 9.10 hodin (situační zpráva berounského okresního úřadu udává čas 8.45).

Nejhůře dopadl krytý nákladní vagon s kabely, ventilátory, acetonem a dalším materiálem, který byl zapálen, ale nakonec díky rychlému zásahu místních dobrovolných hasičů plameny nepřeskočily na ostatní vozy. Pochopitelně se nepodařilo zabránit postřelování stanice. Přitom bylo poškozeno 18 nákladních (a na nich neupřesněný počet automobilů) a rovněž tři osobní vozy ze soupravy na 4. koleji. Několikrát byla zasažena (nikterak vážně) nádražní budova, 1. kolej a jedna výhybka.

Lokomotiva č. 354.0108 (výtopna Rakovník) v čele vlaku převážejícího štěrk pro opravu náspu kdesi na trati, který stál v inkriminovanou dobu na 2. koleji, byla vyřazena z provozu.

Šest vojáků údajně z jednotky "Genesung-Arbeits-Kompanie" (?) utrpělo těžké zranění (jeden či dva z nich na jeho následky později zemřeli) a sedm bylo zraněno lehce. Jedna z kulek usmrtila Julii Štětkovou z Hýskova nedaleko železničního přejezdu, když jela se svým manželem Karlem, který byl těžce zraněn, na potahu taženým koňmi na pole.

Zdroje:
Národní archiv, fond Ministerstvo železnic, karton č. 4767, inv. č. 1380-45
SOkA Beroun, fond Okresní úřad v Berouně, pres. spisy 237/1945

  1. Jaroslav Jonáš
    21. srpna 2008 (11:57)

    Jeli zájem o doplnění jména ženy z Hýskova zeptám se matky a dám vědět. Již mi ho říkala ale nejsem si jím jistej a nechci psát nějaké bludy

  1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s