Úvodní stránka > Nezařazené > Muzeum v Kovářské mě nadchlo

Muzeum v Kovářské mě nadchlo

V sobotu jsem se v Kovářské zúčastnil tradiční akce u příležitosti výročí letecké bitvy nad Krušnými horami 11. září 1944.

Přesně ve 12.30 před školou, která nese jméno Sgt. Johna C. Kluttze, začal pietní akt za přítomnosti několika aktérů z obou bojujících stran. Jejich počet se každý rok, bohužel, stále zmenšuje…

Škola sehrála v historickém bádání o této události, jak je asi celkem známo, zásadní roli: Na její střechu totiž dopadla část jednoho ze sestřelených amerických letounů (konkrétně šlo o Boeing B-17G, sér. číslo 42-102657, imtrikulace LN-Y) a v ní se jako zázrakem zachránili tři letci – včetně Sgt. Kluttze, jehož osobní věci byly nalezeny při opravě v roce 1982.

Muzeum, které je ukryto v boční ulici Alberta E. Trommera v budově místní knihovny, mě nadchlo. Škoda že jsem neměl čas zde zůstat déle. Prostor (celkem malý), který mají pan Zdiarský a spol. k dispozici, je využit beze zbytku. Celá expozice je profesionálně zpracovaná a velmi detailní, a to také díky darům od asociací veteránů i jednotlivců apod., samozřejmě nemluvě o samotných nálezech v okolí Kovářské i v Sasku.

Okrajově je v muzeu věnována pozornost i jiným haváriím – připojuji dvě fotky dokumentující případy bezprostředně související s činností hloubkařů – 1/Lt Kirkham zahynul 30. dubna 1945 u Trhanova při útoku na vojenskou kolonu, 2/Lt Swauger byl sestřelen 16. dubna 1945 flakem při útoku na letiště v Mariánských Lázních.

Kovářská - Kirkham
Fragmenty letounu 1/Lt Kirkhama

Kovářská - Schwauger
Panel připomínající 2/Lt Swaugera

Další fotografie např. na http://hloubkari.cz/forum/index.php?topic=21.0

Rubriky:Nezařazené
  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s