Úvodní stránka > Jihočeský kraj > Číčenice, 25. dubna 1945

Číčenice, 25. dubna 1945

Přeplněné nádraží v Číčenicích (okr. Strakonice) na trati Plzeň-České Budějovice se stalo cílem hloubkařů 25. dubna 1945 kolem 7. hodiny. Odhaduje se, že v době útoku 14 letounů zde bylo shromážděno asi 800 lidí (zejména vojáků a německých uprchlíků).

Všechny lokomotivy tří osobních vlaků a jednoho vojenského transportu, které zde zastavily, byly prostříleny. Známa je identita dvou z nich: 354.1142 (u osobního vlaku č. 432), která byla vyřazena z provozu již jednou – 25. února 1945 ve Velešíně a jak vidno znovu se vrátila do služby, a 431.016 (podle hlášení ředitelství drah v Plzni u nákladního vlaku č. 4801, pravděpodobně šlo o zmíněný transport).

Další příklad toho, že se nevyplatí spoléhat se na faktické údaje ve staničních kronikách, zvláště když jsou v rozporu s údaji v pramenech, které byly sepsány bezprostředně po takové události: v tomto případě kronika číčenické stanice uvádí jako datum útoku 24. dubna 1945.

Další škody vznikly na deponovaných vagonech: minimálně dva shořely (jeden naložený slámou a druhý vojenskými vozidly). Jedna žena byla usmrcena, dvě civilní osoby a jeden příslušník wehrmachtu byli zraněni. Stopy po kulkách byly nalezeny i v kancelářích v přijímací budově. Telegrafní i telefonní spojení ve stanici bylo přerušeno.

Zdroje:
Národní archiv, fond Ministerstvo železnic, karton č. 4767, inv. č. 1380-45
Národní archiv, fond Sbírka staničních kronik, karton č. 11, inv. č. 193, Číčenice
Národní archiv, fond Zemské četnické velitelství Praha, karton č. 904, inv. č. 7441/45

  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s