Úvodní stránka > Nezařazené > Co najdete v knize Praha v plamenech

Co najdete v knize Praha v plamenech

Jako závdavek si přečtěte anotaci a prohlédněte obálku:-)

Kniha, která má rozsah 420 stran a doplňuje ji 380 dobových fotografií především následků náletů na město 14. února a 25. března 1945, vychází v chebském nakladatelství Svět křídel po 1. prosinci 2008.

Zmapovat historii letecké války nad Prahou za druhé světové války se dosud nikdo nepokusil. Nyní máte možnost se poprvé s výsledky bádání seznámit. Dosud zažité představy se bortí v konfrontaci s archivními dokumenty. Vzpomínky pamětníků střípky této mozaiky vhodně doplňují.

Autoři se poprvé pokoušejí přiblížit, co se v okolí Prahy odehrávalo během zářijové mobilizace roku 1938. V hlavním městě a jeho okolí operovali za druhé světové války letci mnoha národností – českoslovenští, britští, kanadští, jihoafričtí, američtí, francouzští, sovětští, chorvatští i maďarští. Publikace se snaží přiblížit činnost eskadry německých těžkých stíhačů Zerstörergeschwader 76 proti spojeneckým letadlům z pražských letišť, přináší nové poznatky k prvnímu náletu na Prahu 15. listopadu 1944, vzpomínky amerických letců i obyvatel Prahy na bombardování 14. února 1945 i 25. března 1945.

Nechybí ani popis útoků amerických hloubkařů 16. dubna 1945 či rozbor činnosti německých proudových stíhaček z letiště Ruzyně ve druhé polovině dubna 1945. Autoři se pokusili určit i místa sestřelů amerických a německých letadel. Stranou zájmu nezůstaly ani nálety Luftwaffe na hlavní město během květnových dní roku 1945. Velmi pečlivě jsou rozebrány útoky hloubkařů na letiště v Klecanech a železniční dopravu v Praze a okolí 3. března a v dubnu 1945, včetně čísel z provozu vyřazených lokomotiv.

V knize se ukrývá mnoho dalších epizod letecké války nad Prahou v letech 1938 až 1945. Fakta a vzpomínky doplňují fotografie, z nichž velká část je publikována poprvé.

Plánované prezentace spojené s autogramiádou:

 • knihkupectví Academia (Václavské náměstí 34, Praha 1): 9. prosince od 17 hodin [mapa]
 • knihkupectví a modelářský obchod Blue Max (U krčské vodárny 63, Praha 4): 11. prosince od 17 hodin [mapa]

Praha v plamenech-obalka

Rubriky:Nezařazené
 1. Johny Silver B
  2. prosince 2008 (12:11)

  Pane kolego, blahopřeji ke knize. Doufám, že bude k dostání také v Brně, už se těšíme.

 2. Filip
  2. prosince 2008 (15:16)

  Díky, zjistím a dám vědět.

 1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s