Úvodní stránka > Jihočeský kraj > Aktualizováno: Volyně, 29. dubna 1945

Aktualizováno: Volyně, 29. dubna 1945

Těžko dnes posoudit, zda přilákaly hloubkaře k Volyni (okr. Strakonice) 29. dubna 1945 odstavené vlaky s maďarskými vojáky nebo německými uprchlíky či nebývalá koncentrace poškozených tanků a další obrněné techniky, která zde byla od 24. dubna 1945 vykládána za účelem opravy v improvizovné dílně pod širým nebem u hříště.

Stejně tak není jasné, zda samotný útok, který byl zahájen ve 13.16, souvisel s tím, že nad Volyni asi čtvrt hodiny předtím zakroužil americký průzkumný letoun, po kterém střílel flak z plošinových vagonů.

Faktem zůstává, že na nejprve na stanici trojice pravděpodobně thunderboltů od 9. letecké armády svrhla šest pum. Následkem explozí a kulometné palby bylo zničeno strakonické zhlaví, skladiště ČZ Strakonice a zcela shořelo dvanáct nákladních vagonů na třetí koleji a kolejová váha. Kolejnice byly na několika místech přetrženy, a tak byla doprava na této trati obnovena až po osvobození. U skladiště traťmistra, které bylo zničeno, zůstal po hloubkařích kráter dvanáct mětrů široký a osm metrů hluboký. Jediné okno nebylo ušetřeno. Poškození neunikla ani nádražní budova, do jejíhož sklepa se uchýlil personál a část uprchlíků.

Údaje o počtu obětí se rozcházejí: podle staniční kroniky zahynulo sedm civilních osob a mnoho jich bylo zraněno, podle městské kroniky přišlo o život sedmnáct osob. Druhého dne se rodiny přednosty, pokladníka a staničního pomocníka úplně vystěhovaly do sousední obce Přechovice.

Zdroje:
Národní archiv, fond Sbírka staničních kronik, karton č. 57, inv. č. 1304, Volyně (za výpis děkuji J. Vladařovi)
Kronika města Volyně (za výpis děkuji Václavu Zahrádkovi z Městského muzea ve Volyni)

  1. Jaroslav Ševčík
    7. prosince 2008 (20:01)

    dotazMám dotaz jestli nevíte někdo něco o zničení německeho konvoje hloubkaři na kopci Svanka u Bdeněvsi našel jsem tam zbytky minimálně 4 rozstřílených a vyhořelých aut se střelivem a řady vystřelených nabojnic 12,7 ráže.Take o kus dál 8 kráteru po bombách Děkuji a s pozdravem sevcka6

  1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s