Úvodní stránka > Středočeský kraj > Aktualizováno: 2/Lt Monahan nouzově přistál na poli

Aktualizováno: 2/Lt Monahan nouzově přistál na poli

UK vlajka English version 2/Lt Monahan made MIA after emergency landing

Obyvatelům Jesenice (okr. Praha-západ) a okolí se 17. dubna 1945 odpoledne naskytl pohled na neobvyklý objekt: na poli ležící stříbrné letadlo s bílými hvězdami na trupu a křídle…

2/Lt James C. Monahan byl jedním ze tří pilotů z 357. stíhací skupiny 8. letecké armády, kteří se ten den nevrátili na svou základnu z hloubkového útoku na ruzyňské letiště. Patrně mechanická porucha motoru Monahanova mustangu zapříčinila, že byl nucen přistát se zataženým podvozkem právě na katastru sousedních Zdiměřic.

Jediným úředním dokumentem dokládajícím tuto událost je zápis ve služební knize četnické stanice v Jesenici. Strážmistr Miloslav Rada uvedl, že asi v 15 hodin u Zdiměřic nouzově přístál americký stíhací letoun. Poručík "James Honoham" byl zajat a odvezen německými četníky z Radošovic. Místo havárie bylo zajištěno hlídkou.

Letoun 2/Lt Monahana
(Foto: sbírka J. Vladaře)

Zaujala mě jedna věc: pod kabinou mustangu (sér. č. 44-14900, imatrikulace C5-B, přezdívka "Nellie Jean") jsou na levé straně, jak je patrné na snímku, který se dochoval, tři černé křížky symbolizující vzdušná vítězství. 2/Lt Monahan však žádného nedosáhl (ani ve spoluúčasti) – v tomto směru J. Rajlich nemá pravdu. Rozluštění této "záhady" se ukázalo celkem prosté: podle serveru Littlefriends.co.uk mustang "patřil" kolegovi 2/Lt Monahana z 364. perutě, Capt. Paulu R. Hatalovi, stíhacímu esu (5,5 sestřelu).

Zdroje:
Státní oblastní archiv v Praze, fond Sbírka staničních knih četnictva a Sboru národní bezpečnosti, Středočeský kraj; inv. č. 1158, zápis č. 155
RAJLICH, Jiří. Mustangy nad protektorátem : Operace britského a amerického letectva nad českými zeměmi a německá obrana. Praha : MBI, 1997, s. 118
FOUD, Karel, KRÁTKÝ, Vladislav, VLADAŘ Jan. Poslední akce : Operace amerického a britského letectva nad územím Čech v dubnu a květnu 1945. Plzeň : Nava, 1997, s. 59.
PLAVEC, Michal, VOJTÁŠEK, Filip, KAŠŠÁK, Peter. Praha v plamenech : Nálety na hlavní město za druhé světové války. Cheb : Svět křídel, 2008, s. 329-330.

  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. 8. září 2012 (09:06)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s