Úvodní stránka > Středočeský kraj > Velká Dobrá, 29. dubna 1945

Velká Dobrá, 29. dubna 1945

Četníci z Velké Dobré (okr. Kladno) zaznamenali na nejmenovaném místě v obvodu své stanice útok hloubkařů 29. dubna 1945.

Při pohledu na mapu zjistíme, že mohlo jít jedině o traťový úsek mezi stanicí Kladno a dnešní zastávkou Kladno-Rozdělov. Terčem pro jejich kulomety byl vlak s vojenským materiálem. Lokomotiva byla zasažena a pravděpodobně vyřazena z provozu. O jiných škodách stručná zpráva v pamětní knize nehovoří. Dva němečtí železničáři utrpěli těžké zranění.

Zdroj: SOkA Kladno, Památník četnické stanice ve Velké Dobré (za kopii děkuji J. Jonášovi)

 1. Zdeněk Zahrádka
  31. prosince 2008 (22:14)

  HloubkařiDobrý den, bylo to 29. dubna asi v 11,00 dopoledne, vlak jel z nádraží Kladno ke stanici Rozdělov a v místech, kde se říká na Lapáku se vynořil z mraků Thunderbolt, přeletěl nízko nad vlakem v jeho ose a znovu zmizel v mracích, vlak zastavil, všichni cestující utekli do lesa po pravě straněvlaku a do polí směrem k Velké Dobré. Poněkolika minutách se Thunderbolt vrátil a při skoro střemhlavém letu prostřílel lokomotivu, prý 555, Němku, vlak zmizel v oblacích páry a kouře. To bylo očité svědectví mé babičky z Velké Dobré.Zdeněk,Z

 2. Josef Vančura
  5. ledna 2009 (10:45)

  Drobná oprava pana Zahrádky. V té době nemohla mít lokomotiva označení 555 (správně 555.0), ale BR 52.

 3. Václav Houba
  23. března 2009 (07:01)

  další útok v DobréZ dochované pozůstalosti svého otce jsem se dozvěděl, že někdy koncem dubna (deník otce, kterému bylo 14 let tehdy)zaútočili „kotláři“ i vv obci, a to na německý polopásový obrněný transportér, mělose udát po obědě na dnešní ulici Pražská a Němcise ukryli v čp. 167 uKřížů, kde se tradoivalo, že přeražené schody na zápraží jsou důsledkem ostřalovcání kulometu od „kotláře.“Dalo byse ještěnekde zjistit neco bližšího? děkuji.

 1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s