Úvodní stránka > Středočeský kraj > Aktualizováno: Bakov nad Jizerou, 22. března 1945

Aktualizováno: Bakov nad Jizerou, 22. března 1945

V den těžkého náletu 15. letecké armády na Kralupy nad Vltavou a Neratovice – 22. března 1945 – byl zaznamenán jediný hloubkový útok, a to ve 12.30 hodin v Bakově nad Jizerou (okr. Mladá Boleslav).

Osamocený stíhač se nejprve zaměřil na zdejší výtopnu, avšak žádná z přítomných lokomotiv nebyla podle četníků zasažena. Druhá zteč patřila vodní nádrži umístěné na severním okraji stanice, rozsah škod není v tomto případě znám. Nikdo neutrpěl zranění.

O příslušnosti tohoto letounu k 15. letecké armádě, myslím, není pochyb, stějně jako o tom, že patřil ke stíhacímu doprovodu bombardovacích svazů, které měly cíl v Čechách či v Německu, nejasnosti ovšem panují ohledně konkrétní jednotky. Na základě příslušného INTOPS Summary lze vyslovit hypotézu, že šlo o 31. stíhací skupinu, které byly přiznány dvě zničené lokomotivy kdesi v prostoru mezi Prahou a Vídní, ale těžko říct, do jaké míry je pravděpodobná.

Zdroj: Národní archiv, fond Zemské četnické velitelství Praha, karton č. 903, inv. č. 5324/45
PLAVEC, Michal. Bomby pod Řípem : Nálety na Kralupy nad Vltavou, Neratovice, Veltrusy, Hněvice, Mělník, Roudnici nad Labem a další sídla během druhé světové války. Cheb : Svět křídel, 2008, s. 93

  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s