Úvodní stránka > Prameny a literatura > Aktualizováno: Houbkaři útočícící na Kbely zachyceni na amatérském filmu

Aktualizováno: Houbkaři útočícící na Kbely zachyceni na amatérském filmu

Hloubkaři nad Prahou na autentických záběrech? Nechtělo se mi tomu věřit, ale je to pravda! Byly ukryté na jednom z filmů v archivu rodiny hudebního skladatele Václava Felixe, z nichž vznikl dokument Mávnutí motýlích křídel, který v dubnu vysílala Česká televize v rámci cyklu Soukromé století.

Kbely 16. dubna 1945

Inkriminovaná, asi dvacetisekundová sekvence začíná pohledem (viz výše) zřejmě na domy v okolí továrního kompexu ČKD ve Vysočanech zasažené 25. března 1945 (v komentáři se praví, že spojenci bombardovali hlavně o víkendech, aby oběti mezi civilisty byly co nejmenší).

Poté jsou sice v dálce, ale zřetelně vidět (když odmyslíme fakt, že kvalita není pochopitelně vysoká) jednotlivé sloupy dýmu stoupající ze zapálených německých letadel pravděpodobně ve Kbelích nebo Letňanech – nepochybně šlo o hloubkový útok, který se odehrál 16. dubna 1945.

Dá se tedy předpokládat, že autor se nacházel na střeše či na vyvýšeném místě v Kyjích či Hloubětíně, ale těžko dnes říct kde přesně, a proto budu vděčný, pokud by některý ze čtenářů pomohl s jeho určením – zástavba se zcela jistě od té doby změnila (nenechme se zmást komentářem o tom, že rodina chodila na piknik do Krčského lesa v Praze 4:-).

Jako určité vodítko může posloužit snímek pořízený od dnešní tramvajové zastávky Sídliště Hloubětín na Poděbradské ulici v Hloubětíně během náletu na Kbely a okolí 25. března 1945.

Kbely 25. března 1945
(Foto: Archiv Dopravního podniku hl. m. Prahy)

Všimněte si hocha za komínem, který si nenechal tu podívanou ujít.

Kbely 16. dubna 1945

Následně se zleva vynoří dvojice stříbřitých amerických stíhaček – zcela jistě mustangů. Příslušnost ke konkrétní jednotce samozřejmě určit nelze. Toho dne měly za cíl kbelské (a rovněž sousední čakovické a letňanské) letiště 4., 78. a 339. stíhací skupiny 8. letecké armády (Kbely "navšítvila" rovněž 368. stíhací skupina 9. letecké armády, ta byla však vyzbrojena thunderbolty). Letouny se krátce nato rozdělí. Jeden z nich zatáčí vlevo a vzdaluje se od kamery, zatímco druhý, kterého kamera dále sleduje, pokračuje v letu východním směrem.

Kbely 16. dubna 1945

Kbely 16. dubna 1945

Kbely 16. dubna 1945

Děkuji Janu Šiklovi z agentury Pragafilm, producenta cyklu Soukromé století, za poskytnutí kopie filmu a souhlas se zveřejněním těchto vzácných obrázků.

  1. 2. června 2009 (11:32)

    KrásaKrásné záběry!!!! A nejezdily tam i tanky,..nebo jiná technika?

  2. Filip
    2. června 2009 (15:36)

    Je mi lito, o tom nic nevim, cela sekvence je pomerne kratka a z meho pohledu zachycuje jen to, co jsem popsal.

  1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s