Úvodní stránka > Karlovarský kraj > Tento thunderbolt nikdo nepostrádá!

Tento thunderbolt nikdo nepostrádá!

Podle jedné hypotézy se zřítil u dnes již v podstatě zaniklé obce Pelhřimov jižně od Chebu, podle jiné kdesi v severozápadních Čechách

Řeč je o americkém stíhacím letounu P-47 Thunderbolt, který je zachycen na nejméně dvou unikátních fotografiích, jejichž kopie se zřejmě nacházejí ve sbírkách několika badatelů.

Na jedné z nich jsou vidět trosky se zřetelným sériovým číslem 44-33041 a individuálním trupovým označením L. Ze zbarvení směrovky (resp. odstínů šedi, což však není příliš směrodatné – viz dále) – vodorovný černý pruh a žlutý vrchol – navíc lze usoudit, že stroj s největší pravděpodobností patřil k 368. stíhací skupině, event. k 362. stíhací skupině (směrovka s černým pruhem a červeným vrcholem – pro tuto variantu svědčí druhý snímek, který najdeme v článku J. Vladaře).

P-47 u Pelhřimova
(Foto: sbírka Luďka Matějíčka)

Zdálo by se tedy, že identifikaci letounu, objasnění příčiny havárie a určení jejího data nic nestojí v cestě. Jenže ouha – letoun s tímto sériovým číslem není oficiálně nikde (ani v seznamu na webu Aviation Archaeological Investigation and Research) evidován jako ztracený! A další věc: 368th Fighter Group Association neví o tom, že by byl kdy tento thunderbolt k této jednotce přidělen. Jaké je možné vysvětlení této záhady? Myslím, že je jediné: muselo jít o nehodu, která se oficiálně nevyšetřovala. To ostatně zaznělo v diskusi, která se před časem vedla ve fóru o letecké válce, celkově ovšem s nejednoznačným výsledkem.

Nesmí nás mýlit fakt, že neexistuje příslušný Missing Air Crew Report (MACR). Samo sobě to totiž nic neznamená, protože MACR nebyl zpracován, pokud se pilot (v případě stíhacích letounů) do 48 hodin přihlásil u své jednotky nebo pokud letoun havaroval na území již obsazeném spojenci.

 1. Jindřich Sládek
  9. září 2012 (19:50)

  Chtěl bych dodat několik poznámek k tomuto článku.
  Trosky zmíněného letounu P-47 Thunderbolt (viz snímek) se skutečně nacházely až do první poloviny padesátých let na území tehdejší obce Dolní Pelhřimov nacházející se 3 km západně od Chebu (dnes Pelhřimov jako městská část Chebu).
  Moje sestra (ročník 1928) se s mými rodiči přistěhovala koncem roku 1945 – v rámci osídlování pohraničí z Plzně. V té době mluvila s ukrajinským zajatcem, který byl během války přidělen jako pracovní síla na místním statku. Ten měl být očitým svědkem toho, jak poškozený P-47 nouzově přistál na poli odkud pochází snímek. Po chvíli měl poblíž přistát další americký letoun (údajně stejného typu), který pilota naložil a po startu pak ze vzduchu prostřednictvím palubních zbraní poškozený letoun zničili. Tím by se možná dalo vysvětlit, proč zmíněný P-47 sériového čísla 44-33041 není v dostupných evidencích uveden jako ztracený – pilot se zřejmě vrátil na základnu do 48 hodin po startu.
  Trosky letounu (vyjma rámu motoru), byly na jaře r. 1946 přesunuty cca o 100 m dále k místní komunikaci, aby se pole dalo obdělávat. Na tomto místě jsme si spolu s ostatními kluky z Dolního Pelhřimova často v troskách hráli. Druhý snímek, na který je v článku odvolání nepochybně pochází právě z tohoto místa v tehdejším Dolním Pelhřimově.
  Originál snímku uvedeného v článku vlastním já a až v roce 2007 jsem jej spolu dalším originálním snímkem, kde jsem spolu se svým kamarádem vyfocen před troskami zmíněného letounu, půjčil panu Luďku Matějíčkovi, který si pořídil kopie a fotografie mi vrátil.
  Pokud si vzpomínám, na letounu byly všechny znaky v modré barvě, pouze na směrovce byla barva žlutá. Žádné další barvy si nevybavuji. Trosky letounu byly někdy v polovině padesátých let odvezeny do šrotu. Několik částí potahu trupu a křídel spolu s vrchní částí krytu motoru bylo ještě v osmdesátých letech možno nalézt různě po okolí. Pár úlomků ještě mám.
  Jindřich Sládek (r.n.: 1946)

 1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s