Úvodní stránka > Jihomoravský kraj > 30kilový relikt z Il-2 ve sbírce MZM v Brně

30kilový relikt z Il-2 ve sbírce MZM v Brně

Novým přírůstkem do sbírek historického oddělení Moravského zemského muzea, vztahujícím se k letecké válce nad územím Moravy se stal zhruba 30kilogramový ocelový relikt ze sovětského bitevního letounu Il-2 Šturmovik, který byl sestřelen koncem dubna 1945 v prostoru Velké Klajdovky (dnes Brno-Líšeň).

Přesné okolnosti této události nejsou dodnes známy. Neví se ani datum sestřelu, pouze to, že oba letci zahynuli a jsou pohřbeni v Brně na Ústředním hřbitově. Podle leteckého historika Jana Mahra patřil letoun s největší pravděpodobností do sestavy sovětské 264. letecké divize, jejíž ztráty nejsou dosud podrobně přesně zdokumentovány.

Kryt motoru Il-2

Kryt motoru Il-2
(Foto: V. Schildberger ml.)

Kryt motoru Il-2
(Převzato z http://www.davar.cz/badatelna, autor David Varner, licence Creative Commons 3.0)

Relikt – část krytu motoru na levé straně přídě letounu nalezl krátce po válce pan Adolf Hloušek z Habrůvky, když se jako malý chlapec vracel se svým strýcem Václavem Ševčíkem z návštěvy Brna. Na tuto událost vzpomíná: "Při zpáteční cestě jsme narazili na trosky letadla, ležící po levé straně silnice kousek na Velkou Klajdovkou. Jeden ocelový plát nám připomínal křídlo letadla. Strýce napadlo, že by to byl ideální materiál na radlici pluhu. Plát jsme naložili na vůz a dopravili do Habrůvky. Rovnou jsme zamířili k místnímu kováři. Ten se ihned pustil do práce, ale když na ocelovém plátu zničil své sekáče na dělení železa, velmi neslušně strýci vzkázal, ať si ten plát zase odveze. Bylo jasné, že z nalezené ocele pluh nebude. A tak tento díl letadla u strýce zůstal. Schovával se pro případ, „kdyby se to k něčemu hodilo". Později se strýc dozvěděl, že se nejedná o křídlo, ale o kryt motoru letadla. Časem se z toho stala památka a nikoho nikdy nenapadlo jí vyhodit."

V srpnu 2009 věnoval pan Otakar Ševčík z Habrůvky tuto část letounu Il-2 historickému oddělení MZM.

Jan Břečka

  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s