Úvodní stránka > Prameny a literatura > Aktualizováno: Dokumentární film o thunderboltech útočících v Itálii

Aktualizováno: Dokumentární film o thunderboltech útočících v Itálii

Americký barevný dokumentární film režisérů Williama Wylera, držitele tří oskarů, a Johna Sturgese z roku 1947 nazvaný jednoduše Thunderbolt byl asi před dvěma lety vysílán na programu ČT 2, ale tehdy jsem ho neviděl a neměl jsem ani možnost ho nahrát.

Aktéry snímku jsou piloti a letouny P-47 Thunderbolt z 57. stíhací skupiny 12. letecké armády útočící z Korsiky na pozemní cíle v Itálii v květnu 1944, zejména na podporu pozemních jednotek u Monte Cassina v rámci operace Strangle.

Tvůrci neponechali nic náhodě, aby bylo dosaženo maximálního efektu a autenticity – akce byly zaznamenány současně několika kamerami, které byly instalovány na palubě na různých místech. Doporučuji si nevšímat moc propagandisticky laděného komentáře (k tomuto účelu však film byl natočen).

Gilbert O. Wymond
Lt. Col. Gilbert O. Wymond, velitel 65. perutě 57. stíhací skupiny, v kabině svého letounu P-47 (sér. číslo 42-27910, "modrá 40", přezdívka "Hun Hunter XIV") při natáčení na zemi. Pod křídlem jsou vidět trubice pro 4,5palcové rakety M-8 (Foto: NARA)

Celý film (délka: 44 minut, velikost 47 MB až 1,7 GB, licence: public domain) lze nyní stáhnout v jednom souboru v různých variantách formátu MPEG z Internet Archive. Z vlastních zkušeností doporučuji, abyste předem zkontrolovali, zda máte nainstalovaný správný kodek.

  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s