Úvodní stránka > Prameny a literatura > Aktualizováno: Prima kniha o hloubkařských esech

Aktualizováno: Prima kniha o hloubkařských esech

Před časem jsem dostal knihu ‚Down to Earth‘ Strafing Aces of the Eighth Air Force, asi hlavní zdroj na téma hloubkaři 8. letecké armády. Nezastírám, že jsem se na ni opravdu těšil

Napsal ji pro nakladatelství Osprey William N. Hess, bývalý střelec z B-17 u 15. letecké armády, který je mj. spoluatorem jiné publikace, kterou bych doporučil: Fighters of the Mighty Eighth, 1942-45.

Na obálce je příznačně zobrazen letoun P-51 Mustang nesoucí přezdívku "Katydid", do jehož kabiny usedal až do své smrti 17. dubna 1945 velitel 55. stíhací skupiny Lt. Col. Elwyn G. Righetti, největší hloubkařské eso 8. letecké armády.

Potešilo mě zevrubné shrnutí akcí stíhačů 8. letecké armády 16. a 17. dubna 1945, kdy mělo být zničeno na zemi asi tisíc německých letadel.

Jak už se snad stalo tradicí u zahraniční (zvláště americké literatury), v textu je několik zkomolenin zeměpisných názvů: "Klatoby" místo "Klatovy", "Oakevice" místo "Čakovice" a "Letany" místo "Letňany", ale v tom se našinec snadno zorientuje (a přeloží:-).

Zvlášť zajímavé jsou názory a zkušenosti několika velitelů z hloubkových útoků na různé cíle – takto v ucelené formě jsou je v jiné publikaci prezentovat neviděl.

Na jednu chybu jsem přece jen narazil: W. Hess nesprávně tvrdí, že 78. stíhací skupina neztratila 16. dubna 1945 ani jeden vlastní letoun – ve skutečnosti byly sestřeleny dva (z toho jeden v Praze-Ruzyni).

  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s