Úvodní stránka > Zajímavosti > Aktualizováno: „Černoši“ v kabinách hloubkařů

Aktualizováno: „Černoši“ v kabinách hloubkařů

Ve svědectvích pamětníků a také v obecních kronikách apod. (např. v kronice Včelné, okr. České Budějovice) se nezřídka vyskytuje tvrzení, že hloubkaře pilotovali černoši, což – až na naprosté výjimky (viz dále) – neodpovídá skutečnosti.

Tato záhada se dá ale snadno vysvětlit: stíhačky létaly poměrně nízko nad zemí, a tak bylo možné v kabině zahlédnout pilota v tmavé kukle a s kyslíkovou maskou:-)

Counquest the Reich
"Černoch" hloubkařem aneb jak vznikl mýtus… Letoun P-47 příslušející k 377. peruti 362. stíhací skupiny.
(Repro z dokumentárního filmu Thunderbolts: The Conquest of the Reich z produkce History Channel)

Jedinou jednotkou, v níž sloužili černošští letci (a to výhradně) a která se také v roli hloubkařů několikrát objevila nad naším územím, byla 332. stíhací skupina americké 15. letecké armády, a to přinejmenším ve třech dnech: 24. srpna 1944, 27. srpna 1944 a 15. dubna 1945).

Rubriky:Zajímavosti
 1. Larus
  27. července 2007 (08:21)

  Ha!No vidíte, a já si pamatuju, že učitelka na prvním stupni základky mi vykládala, jak její otec viděl za války hloubkaře černocha a jak mu svítily bílé zuby, když se smál. Myslím, že se nejspíš nesmál a že byl v kabině asi jen tak tak vidět a navíc podle toho, co píšete, to ani nebyl černoch 🙂 Máte skvělý web, jen tak dál.

 2. Honza
  19. března 2009 (15:42)

  ZajímavostNo nevím, pamatuji si, že můj děda, mi vyprávěl,že když byl malý a chodil s mámou za války na borůvky. Tak že u lesa přistála stíhačka, vylezl s ní pilot černoch a letadlo opravoval. říkal, že to bylo jeho první setkání s černochem:)To jen tak pro zajímavost. Honza

 3. Endy
  16. dubna 2009 (10:53)

  Naše babička, žijící asi 3km vzdušnou čarou od Včelné, taky vyprávěla, že jednou při práci na poli jí prohnal hloubkař:-), dušovala se, že to byl černoch. Vede tam železnice, Planá je na dohled, věřím, že hloubkař tam letěl, ale je jasné, že mu v té rychlosti nemohla vidět do tváře, navíc zakryté maskou…

 4. Nali
  23. dubna 2009 (19:33)

  Proč?Proč by měli nasazeny masky,když letali u země?

 5. 12. listopadu 2009 (13:37)

  Černoši za knyplemPřátelé mám jednu zkušenost s pamětníky. Všichni popisují naprosto stejný zážitek, lhostejno jde li o Střední Čechy, Plzeňsko, Jižní Čechy nebo Moravu. Prostě v českém národu přetrvává legenda o černém pilotovi, ale těch se nad naším územím objevilo opravdu minimum. Ten příběh je opravdu identický ve všech koutech naší země. Pilot černoch, svítili mu bílé zuby, jak se usmívá na lidičky na zemi a někdy dokonce i mává. Zřejmě fantastická představa osvoboditele ze vzduchu. O tom, že občas někoho z těch lidiček také omylem pokropili mezi pamětníky ani zmínka. Prostě idylka ve všech koutech naší země a už to je důvod být k takovým tvrzením spektickým. Myslím, že všichni na tomto blogu jsou do věcí zasvěceni daleko hlouběji než tehdejší pamětníci, kteří mnohdy ani nemluví jasnou pravdu jenom proto, aby byli zajímavější pro okolí. Vznik legendy o tom, že v každém americkém letadle seděl černoch bych opravdu připisoval letecké výstroji, dopadu světla do pilotního prostoru a i nemalé rychlosti útočících letounů a emocím pozorovatelů na zemi.

 1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s