Úvodní stránka > Jihočeský kraj > Aktualizováno: Zničené skladiště a ohořelé železniční vozy v Prachaticích

Aktualizováno: Zničené skladiště a ohořelé železniční vozy v Prachaticích

Zpět do správy československých úřadů byla stanice v Prachaticích, které od roku 1938 ležely na území Německa, od jejího německého přednosty Martina Kaufensteina převzata již 10. května 1945. Její tehdejší stav, zejména po náletu hloubkařů, popisuje autor staniční pamětní knihy takto (text je z důvodu zachování autentičnosti ponechán v původním znění):

"Stanice Prachatice poskytovala obraz zpustošení, nečistoty a zkázy po předcházejících dnech plného zmatku. Stanice byla dne 29. dubna 1945 asi v 9 hodin bombardována hloubkovými letci a 2 bomby plně zasáhly skladiště, které bylo až do základu zničeno, dvě další bomby dopadly na rampu a nevybuchly a dvě do louky za vlečkou obchodního družstva. Staniční budova částečně poškozena a veškeré okenní tabulky vyraženy, okenní rámy vyrvány, dveře z veřejí vyraženy a vetšinou rozštípány, stropy natrženy, stožáry elektrických lamp přeráženy i dráty vedení po zemi a na kolejištích. Na kolejích, vyjma první vjezdové koleje, stály vozy ohořelé z části nebo úplně až na podvozek…"

Trochu jiný pohled na tutéž událost je zaznamenán v městské kronice: "První bomba padla na železniční skladiště zboží, které bylo až do základů úplně zničeno… Jiná bomba rozmetala kolej číslo jedna před skladištěm. U Slepého mlýna dopadly 2 bomby, na louku za topírnou také 2 bomby a za skladištěm u "Obchodního družstva" u rodinného domku železničního úředníka Karla Jelínka – 3 bomby."

Kronika se dále zmiňuje, že útok si vyžádal čtyři oběti: U vlečky firmy J.N. Král zahynul Rumun a druhý zemřel po převozu do nemocnice. Na neznámém místě byl nalezen mrtvý 17letý maďarský uprchlík a ve vagonu uprchlíků vykrvácela jedna žena po zasažení do nohy.

Jak vidno, citované zdroje se tak rozcházejí v celkovém počtu bomb, které hloubkaři měli svrhnout na prachatické nádraží – šest nebo osm.

Zdroje:
Národní archiv, fond Sbírka staničních kronik, kart. č. 45, Prachatice
STARÝ, Václav, LOUŽENSKÝ, Jiří. 100 let tratě Číčenice – Prachatice : 1893 – 1993. [Prachatice] : Přípravný výbor pro oslavy 100 let železniční tratě Číčenice-Prachatice, 1993, s. 15
ŠTUDLAR, Pavel. Závěr 2. světové války v Prachaticích a okolí (očima literatury, pramenů a pamětníků). České Budějovice : Jihočeská univerzita, 2009, s. 60-61. PhDr. Jiří Dvořák, Ph.D.

  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s