Úvodní stránka > Středočeský kraj > Aktualizováno: Čistá, 3. dubna 1945

Aktualizováno: Čistá, 3. dubna 1945

Personál železniční stanice v Čisté (okr. Rakovník) byl 3. dubna 1945 telefonicky informován o akutním nebezpečí hloubkového útoku kolegy z Mladotic přesně v 16.35 hodin.

Skutečně, krátce nato byly čtyři americké stíhačky spatřeny, jak krouží nad Kralovicemi, asi sedm kilometrů jihozápadně od Čisté. Železničáři a cestující na nic nečekali a ihned se odebrali do protileteckého krytu. Z neznámých důvodů zůstali venku tři lidé: Matěj Kulovaný z rakovnického dopravního úřadu, Marie Bertholdová a její šestiletá dcera Marie ze Zdeslavi (dnes součást Čisté, za války samostatná obec známá jako Deslawen a ležící již na území župy Sudety).

Když se hloubkaři v 16.40 hodin přihnali nad Čistou, stál zde na druhé koleji nákladní vlak č. 9684 s šesti vagony. Lokomotiva č. 423.092 (příslušnost k výtopněn není známa, ale zřejmě šlo o Rakovník) byla zasažena mj. dvakrát do kotle a třikrát do vodní nádrže a musela být vyměněna (náhradní stroj, objednaný v 17.30 hodin, z rakovnické výtopny dorazil ve 20.45 hodin).

Těžce poškozen byl služební vůz Ddy 6-4806. Na koleji u skladiště shořel odstavený vagon Dresden Gltr 81749 s 24 metrickými centy slámy. Sousední vagon Schwerin O 3931 s uhlím měl sice jen čtyři průstřely, které však těžce zranily Marii Bertholdovou i její dceru, které se v něm schovaly. Obě údajně později zemřely v nemocnici v Rakovníku. Matěj Kulovaný schovaný za složeným dřevem relativně daleko od kolejiště, ale přesto i on utrpěl zranění na noze.

Pamětní kniha zdejší četnické stanice dodává, že v samotné obci byly střelbou zapáleny stodoly Františka Foldy (čp. 136), Aloise Fojtíka a Marie Fürstové. Celková škoda byla vyčíslena na 105 450 protektorátních korun!

Zdroje:
Národní archiv, fond Ministerstvo železnic, karton č. 4544, inv. č. II-21187/45
SOA Plzeň, fond Fondy veřejné bezpečnosti z bývalého kraje Plzeň 1849-1960, okresní oddělení MV Plasy, inv. č. 44, Pamětní kniha stanice Čistá u Rakovníka

  1. 4. prosince 2006 (09:10)

    Ať žije mírMyslím, že by se nemělo zapomínat na to, co se stalo.

  1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s