Úvodní stránka > Jihočeský kraj > Aktualizováno: Veselí nad Lužnicí, 26. března 1945

Aktualizováno: Veselí nad Lužnicí, 26. března 1945

Lokomotiva č. 401.024 posunující skupinu vagonů v jižní části stanice Veselí nad Lužnicí (okr. Tábor) byla napadena šesti letouny 26. března 1945 v 9.50 a byla vyřazena z provozu.

Vůz München G 47688 byl zapálen a většina nákladu (poštovní zásilky) byla zničena. Střelba poškodila stěny dvou krytých vagonů (München Gh 3207 a Stettin G 4022) a kolejnici na trati do Gmündu, doprava však zde zastavena být nemusela. Lehké zranění utrpěl posunovač Jan Boček. Díky za pomoc při překladu terminologie z nemčiny patří diskutujícím na serveru K-Report.

"Je pondělí. Od rána trvá letecké nebezpečí. V 10 hodin ohlušující řev leteckých motorů, krátký okamžik kulometná salva – dunivá rána a již jen ohlas unikajících střemhlavých letců "kotlářů". Šest nebo sedm? Dohady. Na trati na České Velenice stojí rozstřílený nákladní vlak. 13 vagonů doutná a z prostříleného kotle lokomotivy k obloze stoupá pára. Strojvedoucí Karel Lacina s topičem v poslední chvíli vyskočili z lokomotivy, sjeli po náspu do stoky, a tak si zachránili životy. Zabit však byl pomocný cestář Jan Hejda z Drahova, který pracoval opodál na silnici. Do večera byl vyhlášen poplach ještě čtyřikrát."

Zdroje:
Národní archiv, fond Ministerstvo železnic, karton č. 4544, inv. č. II-21079/45
VIRT, Radoslav, HRBEK, Bohuslav, VIRT, Michal. Veselí nad Lužnicí za protektorátu a květen 1945. Veselí nad Lužnicí : Město Veselí nad Lužnicí, 2005 (za opis děkuji J. Vladařovi)

 1. Antonín Hanzlík
  11. března 2011 (18:21)

  PoděkováníO tomto útoku hloubkařů mi vyprávěla máma, který pocházela z Drahova. Děkuji za předný popis událostí, které jsou přesně zaznamenány.

 2. Jakub Mařík
  10. dubna 2013 (22:12)

  Dobrý den, jsem žák 9.třídy a mám za úkol vypracovat dějepisný projekt na téma: útoky na vlaky v jihočeském kraji za 2.světové války. Tímto bych Vás chtěl poprosit o jakékoliv informace či fotografie na toto téma. Velice bych ocenil např. vyprávění nějakého pamětníka nebo něco tomu podobné. Předem děkuji za odpověď a přeji hezký večer.

 1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s