Úvodní stránka > Plzeňský kraj > Těžký nálet na nádraží v Olšanech

Těžký nálet na nádraží v Olšanech

Malé venkovské nádraží v Olšanech (dnes v Pačejově; okr. Klatovy) na trati spojující Plzeň a České Budějovice postihl druhý nálet 26. dubna 1945.

Osm stíhaček se objevilo asi v 16 hodin. Terčem jejich útoku se stal pravděpodobně nákladní vlak s municí a zbraněmi, který zde byl delší dobu odstaven. Celkem bylo poškozeno 38 vagonů (žádný překvapivě neshořel ani nevybuchl), jeden byl vykolejen a z dalšího vytekla nafta.

V okolí stanice bylo napočítáno 18 kráterů od pum. Ve staniční budově bylo rozbito 280 okenních tabulí. Škodu utrpělo i hospodářské družstvo, četnická stanice a hostinec pačejovského rolníka Václava Káby, v němž bylo přerušeno elektrické vedení a měl proděravělý strop.

Útok si vyžádal dvě oběti. Josefa Kohela, 57letého železničního dělníka z Pačejova, který ležel ukrytý za pražci, zranila střepina na noze. Nechal se však ošetřit až po dvou dnech a a necelé tři týdny po válce zemřel na akutní infekční onemocnění kůže, stejně jako jeho žena Marie, která se od něj nakazila.

Podle Emanuela Podskalského, který sloužil na zdejší četnické stanici, bylo svrženo dokonce 41 pum (!), z nichž 19 zasáhlo kolejiště. Následkem toho byla v Olšanech zcela ochromena železniční doprava. Nálet s patnácti osobami přečkal ve sklepě pod četnickou stanicí. Na chvíli však vyběhl ven, aby se přesvědčil, zda dům, kde bydlela jeho rodina, je v pořádku.

Ve svém barvitém líčení rovněž uvedl: "Na každého jedince působila bombardování jinak. Např. rolník z Pačejova Lavička plakal po cestě jako malý kluk, žena Faltýsova, která se schovala v lese, byla napůl šílená, a koně, které byli nedaleko nádraží, byli tak spěneni jako po prudkém unavujícím klusu."

Zdroj: SOA Plzeň, fond Fondy veřejné bezpečnosti z bývalého kraje Plzeň 1849-1960, okresní oddělení MV Horažďovice , inv. č. 5, Pamětní kniha stanice Pačejov

Rubriky:Plzeňský kraj
  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s