Úvodní stránka > Praha > Aktualizováno: Capt. Gimbel v Hostivaři na unikátní fotce!

Aktualizováno: Capt. Gimbel v Hostivaři na unikátní fotce!

Jedním z osmi pilotů 4. stíhací skupiny, kteří se z útoku na německá letiště v Praze a okolí 16. dubna 1945 nevrátili na základnu v Debdenu v Anglii, byl i Capt. Edward L. Gimbel ze 336. stíhací perutě. Kde přesně se zřítil jeho letoun? Díky unikátní fotografii se to podařilo zjistit!

Capt. Gimbel v Hostivaři
Ke Capt. Gimbelovi, který právě šťastně přistál, přibíhají dvě ženy. Vlevo leží jeho padák, vzadu hoří trosky jeho mustangu, které jen těsně minuly vilku čp. 193, na rohu dnešních ulic Pražská a Strašnická v Hostivaři. (Foto: sbírka P. Jelínka)

Capt. Gimbel v Hostivaři
Trosky odklizené do příkopu krátce po havárii. V pozadí stojí dům čp. 113 – bývalý hostinec U posledního groše (Foto: sbírka P. Jelínka)

Teoreticky je možné (ale nemyslím, že to je příliš pravděpodobné), že šlo o Lt. Col. Sidneyho S. Woodse nebo 2/Lt. Edwarda J. McLoughlina ze 4. stíhací skupiny, event. 1/Lt. Francise J. O’Connella ze 354. stíhací skupiny, který byl sestřelen v souboji s Bf 109 nad jihovýchodní částí Prahy 20. dubna 1945. Bohužel, postavy ani sloupy telefonního vedení zachycené na snímku nevrhají stíny, abychom mohli určit, zda jeho autor stiskl spoušť aparátu krátce po 15. hodině (Gimbel) nebo mezi 18. a 19. hodinou (O’Connell).

Na druhou stranu, Missing Air Crew Report No. 14129 ani náznakem neobsahuje odpověď na otázku, kde a jak skončil poslední let Capt. Gimbela. Jeho kolega z Modrého roje 2/Lt. Torgein F. Vigmostad (Blue 2) před zpravodajským důstojníkem vypověděl, že Gimbela naposledy spatřil, když se chystal k třetímu útoku na letiště ve Kbelích. Nepotvrdil tedy ani to, že byl Gimbel zasažen flakem rozmístěným u Kbel.

Než byl Capt. Gimbel (nar. 28. prosince 1916 v Chicagu – zemřel v roce 1977) přidělen ke 4. stíhací skupině 13. června 1944, dosáhl v řadách 401., 403. a 421. perutě Royal Canadian Air Force pěti vzdušných vítězství (z toho čtyř samostatně a ve dvou případech ve spoluúčasti), v řadách 4. stíhací skupiny zničil na zemi dvě a poškodil čtyři letouny.

Zdroje:
PLAVEC, Michal, VOJTÁŠEK, Filip, KAŠŠÁK, Peter. Praha v plamenech : Nálety na hlavní město za druhé světové války. Cheb : Svět křídel, 2008, s. 354
RAK, Michal. Edward Lister Gimbel. In Válka.cz [online]. Publ. 03-09-2005 [cit. 2009-04-06]. Dostupný z WWW: <http://www.valka.cz/clanek_11041.html>
Air Force Historical Research Agency, Missing Air Crew Report No. 14129

Rubriky:Praha
  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s