Úvodní stránka > Středočeský kraj > Aktualizováno: Bomby zasáhly báňský inspektorát v Březových Horách

Aktualizováno: Bomby zasáhly báňský inspektorát v Březových Horách

Inspektorát báňských závodů na Příbramsku sídlící v Březových Horách (v Husově ulici, naproti zdravotnímu středisku; dnes Příbram VI – díky za doplnění Danielu Doležalovi ze SOkA Příbram) hloubkaři nečekaně napadli 3. května 1945.

Vzhledem k husté oblačnosti, která se nad Čechami ten den rozprostřela, se dá předpokládat, že šlo o nouzově vybraný cíl. Podle pamětní knihy zdejší četnické stanice a poznámek kronikáře budovu částečně zdemolovaly dvě pumy, které kolem 8. hodiny ranní zasáhly dvůr vedle hasičského skladiště a v severozápadním rohu nad schodištěm. Dvě osoby byly lehce zraněny.

O velkém štěstí mohl mluvit horník Václav Zadák – další dvě pumy jeho domek minuly o vlásek, navíc se zaryly do země, aniž by vybuchly. Druhého dne je odstranili příslušníci civilní protiletecké ochrany a četníci.

Tento útok lze připsat jedině na konto letounů P-47 Thunderbolt 397th Fighter Squadron 368th Fighter Group 9. letecké armády. K takovému tvrzení nás opravňuje zápis v hlášení 368th Fighter Group o této akci, jedné ze šesti, které 3. května 1945 podnikla, uvádějící "továrnu v Birkenbergu" (něm. Březové Hory), na kterou byly svrženy čtyři 260liberní tříštivé pumy typu M27. Výsledek náletu Američané označili jako "nevalný".

O této události se zmínil také bývalý příbramský archivář Jindřich V. Bezděka ve svém článku o průběhu povstání ve městě, ovšem od předchozího líčení se liší ve dvou věcech: Za prvé čas útoku posunul na 9. hodinu (takové odchylky jsou ve vzpomínkách poměrně obvyklé) a za druhé prý nevznikly žádné velké škody.

Tytéž letouny zamířily také k příbramskému nádraží, kam mělo dopadnout deset pum, a následně na stejném místě proděravěly kotel lokomotivy neznámého čísla, jedné ze tří, které ten den nárokovala jako "zničené" 9. letecká armáda. Pravděpodobně tento útok se dostal i do souhrnného zpravodajství o leteckých operacích spojenců převzatého např. New York Times 4. května 1945: "Twelve Thunderbolts bombed and strafed rail yards at Pribram, twenty-five miles east of Pilsen…".

NY Times Příbram 3. května 1945

Zdroje:
Státní okresní archiv v Příbrami, Památník četnické stanice v Březových Horách
Státní okresní archiv v Příbrami, Příruční sešit na poznámky pro sepisování obecní kroniky města Březových Hor 1940-1945
BEZDĚKA, Jindřich V. Příbramský revoluční týden 1945. Vlastivědný věstník Podbrdska. 1970, č. 4, s. 208-220
Air Force Historical Research Agency, 368th Fighter Group, OPREP No. 429 for 24 hours ending midnight 3 May 1945
New York Times, 4 May 1945, s. 5

  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s