Úvodní stránka > Praha > Aktualizováno: Zbraslav, 30. dubna 1945

Aktualizováno: Zbraslav, 30. dubna 1945

Osamocený hloubkař zaútočil 30. dubna 1945 v 8.39 na osobní vlak č. 3707 mezi stanicí Praha-Zbraslav a dnešní zastávkou Praha-Komořany (kilometrovník 37.6).

Obě lokomotivy (434.2239 z výtopny Přerov a 434.2150 z výtopny Česká Třebová) byly vyřazeny z provozu a služební vůz byl prostřílen. Personál vyvázl bez úhony, pouze jeden cestující, který nestačil včas vystoupit, byl lehce zraněn na pravé ruce.

"Ve vlaku vezl domů přednosta stanice svoji rodinu z Mokrovrat, kde hledali více klidu v době náletů… Bělozubé černošské americké letce bylo zřetelně viděti, když dávali pokyn k opuštění vlaku… Zachovali se skutečně skvěle, neboť poskytli osazenstvu vlaku dosti času, aby se mohli schovati, neb od vlaku utéct. Mimo strojů a několika zavazadel ve služebním voze neutrpěli ani cestující žádných ztrát, ani vozy nebyly střelami zasaženy. Potom nezbývalo cestujícím, než aby došli pěšky do zdejší stanice a popř. k tramvaji do Braníka," uvedla staniční kronika.

Není bez zajímavosti, že obě lokomotivy musely být po útocích hloubkařů (14. října 1944 – 434.2239) a (1. dubna 1945 – 434.2150) již jednou opraveny.

S tímto případem jistě souvisí i útok na kolonu "národních hostů" na silnici mezi Zbraslaví a Lipany, který se tentokrát obešel bez větších ztrát – na noze byla zraněna jedna žena z Besarábie. Palba zasáhla i několik vozů (nikoliv však tažná zvířata, která se podařilo ukrýt), z nichž dva shořely nedaleko hospodářství pana Peluňka. Střechy jeho stodoly a obytného domu byly lehce poškozeny.

Zdroje:
SOkA Praha-západ, fond Okresní úřad Praha-venkov-jih, karton č. 70, sign. III/2
Národní archiv, fond Sbírka staničních kronik, karton č. 35, inv. č. 733, Modřany (za kopii děkuji J. Vladařovi)

Rubriky:Praha
  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s