Úvodní stránka > Středočeský kraj > Aktualizováno: Zalužany, 29. dubna 1945

Aktualizováno: Zalužany, 29. dubna 1945

Při útoku na povozy německých uprchlíků 29. dubna 1945 v Zalužanech (okr. Příbram), jedoucích po protektorátní silnici Praha-Strakonice, byla ve 13.25 hodin podle hlášení četníků ze stanice v Mirovicích jedna žena zabita, dvě děti težce zraněny a šest kusů dobytka usmrceno.

Stejně jako v jiných podobných případech byla postižena i samotná obec. Jak zaznamenal kronikář, po zásahu kulometnými střelami a pumami zcela shořela usedlost Stanislava Huleše (čp. 11), obytná část usedlosti Františka Mráze (čp. 117), stáje Václava Novotného a některé hospodářské budovy velkostatku pana Biskupa (čp. 99). Požáry, které lidé mohli vidět zdaleka, jak píše mirovický kronikář a regionální historik Jan Toman, se podařilo uhasit až večer.

Nikdo z místních obyvatel nebyl přitom pravděpodobně zraněn.

V kronice místního dobrovolných hasičů, kteří pomáhali i v Kozárovicích, se dochoval tento zápis: "V neděli 29. dubna 1945 v dopoledních hodinách byla obec postižena těžkým ostřelováním anglo-americkými hloubkovými letci, kteří ostřelováním početných vojenských a uprchlických kolon, jimiž byla státní silnice již několik dní před tím přeplněna, a shazováním zápalných bomb způsobili v obci ohromné škody a čtyři požáry. Mnoho vznikajících požárů, způsobených zápalnými střelami a bombami, bylo uhašeno občanskou svépomocí. Na větších požárech zasáhli a pohotově pomáhali členové požárního sboru, kteří se mohli uvolnit ze svých, stejně stále ohrožených domovů. Pomáhali s nasazením života, za neustálého leteckého ostřelování."

Zdroje:
Národní archiv, fond Zemské četnické velitelství Praha, karton č. 904, inv. č. 7651/45
OÚ Zalužany, 700 let Zalužan 1291-1991, s. 114 (díky M. Kuchtové z OÚ Zalužany za poslání kopie)
http://hasicizaluzany.webgarden.cz/historie-sdh
Městský úřad Mirovice, Kronika města Mirovice 1939-1947, s. 79

  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s