Úvodní stránka > Hloubkaři mimo české země > Aktualizováno: Erwin Rommel zraněn stíhači ze 412. nebo 602. perutě

Aktualizováno: Erwin Rommel zraněn stíhači ze 412. nebo 602. perutě

Jeden z nejznámnějších německých vojáků za druhé světové války, polní maršál Erwin Rommel, se také stal obětí hloubkařů.

Odpoledne 17. července 1944 jel Rommel z polního velitelství I. tankového sboru SS do svého štábu v La Roche-Guyon, když jeho otevřený automobil jedoucí po silnici nedaleko Sainte-Foy-de-Montgommery zahlédla skupina stíhacích letounů Spitfire. Rommel byl těžce zraněn, jeho doprovodu se ho podařilo dopravit k ošetření a postupně se zotavil, i když se do aktivní služby nevrátil, a spáchal sebevraždu 14. října 1944.

V souvislosti s identitou útočícícího pilota se nejčastěji objevují dvě jména: S/Ldr J. J. Le Roux, jihoafrický velitel 602. perutě RAF, který téhož dne sestřelil dva německé letouny Bf 109 a dva další poškodil, a F/Lt Charles Fox ze 412. perutě RCAF. Pavel Baloun napsal pro server Fronta.cz obsáhlý článek, v němž na základě studia operačního deníku 412. perutě a vzpomínky samotného pilota za nejpravděpodobnějšího útočníka označil Charlese Foxe. C. Fox (1920-2008) byl nesporně úspěšným hloubkařem, který zničil nebo poškodil 22 lokomotiv a 153 různých vozidel a získal dvakrát Distinguished Flying Cross.

Pro úplnost dodejme, že již za války americký tisk přišel s jinou hypotézou (2nd Lt. Harold O. Miller ze 353rd Fighter Group), která se ovšem kymácí v samotných základech – jako datum bylo uvedeno 24. července 1944…

Lt. Miller Rommel

  1. Zatím nemáte žádné komentáře.
  1. No trackbacks yet.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s